SIBO ( z angielskiego Small Intestinal Bacterial Overgrowth) można zdefiniować jako kliniczny zespół objawów ze strony przewodu pokarmowego spowodowany obecnością nadmiernej liczby bakterii pochodzących z jamy ustnej oraz okrężnicy w jelicie cienkim florą.

Przerost ten charakteryzuje się nie tylko ilościowym wzrostem, lecz zmianą jakościową mikroorganizmów (większość z nich rto bakterie proteolityczne i pałeczki gram dodatnie z rodziny Lactobacillus). Przerost bakteryjny jelita cienkiego nadal pozostaje słabo poznaną chorobą. Początkowo uważano, że występuje tylko u niewielkiej liczby pacjentów, jednakże dane wskazują, że zaburzenie to jest bardziej rozpowszechnione niż wcześniej sądzono. Szacuje się, że w populacji osób dorosłych częstość SIBO może wynosić 2,5–22%!

Pacjenci z SIBO różnią się objawami, jak również przebiegiem tego zaburzenia- od łagodnego do przewlekłego.

Ciekawostka: w jelicie cienkim bytuje ok 100 tyś bakterii w 1ml treści jelitowej, a w jelicie grubym ok. 20 miliardów bakterii na 1 ml treści jelitowej!

 

Obecnie wyróżniamy 4 typy SIBO

1. Wodorowy • Przerost bakterii produkujących wodór • Charakterystyczne objawy: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha.

2. Metanowy (IMO) • Przerost Archeonów produkujących metan • Charakterystyczne objawy: zaparcia, wzdęcia bóle brzucha, refluks, mgła mózgowa.

3. Siarkowodorowy • Przerost bakterii redukujących siarczyny • Charakterystyczne objawy: zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, refluks , bóle głowy.

4. Mieszany • Przerost wodorowo-metanowy (jeden z najczęstszych typów SIBO) • Charakterystyczne objawy: zaparcia, rozwolnienia, wzdęcia, bóle brzucha, refluks, bóle głowy, wysypki skórne, bóle mięśni.

 

FAKTY:

- Objawy kliniczne SIBO mogą być niespecyficzne i przybierać formę od lekkich po ciężkie i przewlekłe.

- Najczęściej występujące objawy to: niestrawność, biegunka, wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej, refluks.

- Według doniesień z badań klinicznych SIBO występuje u 4–75% pacjentów, u których rozpoznano zespół jelita drażliwego (IBS).

- Nieleczone SIBO może powodować zaburzenia wchłaniania, niedożywienie i zespoły niedoborów w szczególności witamin z grupy A,D, E, K, żelaza i witaminy B12.

- Do diagnostyki SIBO najczęściej stosuje się nieinwazyjny test oddechowy metanowo-wodorowy.

- Terapia SIBO musi być złożona i powinna obejmować leczenie choroby podstawowej, wsparcie żywieniowe i cykliczne stosowanie antybiotyków selektywnych dla przewodu pokarmowego.

- Osoby zdiagnozowane pozytywnie z SIBO często borykają się z SIFO (zespołem rozrostu grzybiczego jelita cienkiego).

- 1/3 osób z SIBO może wyzdrowieć bez leczenia, u pozostałych pomimo leczenia objawy mogą nawracać!

 

 

Żródła: 

Photo by Christina Rumpf on Unsplash

Paulina GulbickaD, Marian GrzymisławskiE, F Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie

Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment prezentacja SIBO mgr Edyta Grabowska-Szymczak

https://www.monash.edu

 

 

 

"Jeśli tu jesteś i czytasz to już zrobiłeś NAJLEPSZY krok by zawalczyć o poprawę swojego zdrowia."

„Żyć zdrowo: dieta, ruch i odpowiednie środowisko – to jest nadzieja na przyszłość. Oba wirusy, grypy i CoViD-19 łączy bowiem fakt, że jeżeli jesteśmy sprawni i silni, to niewiele nam grozi.”prof. dr hab. n. med. Andrzej Lange.

 

Nietolerancja fruktozy może być przyczyną kolek u niemowląt, bólów brzucha u dzieci starszych, a także objawów zespołu jelita drażliwego u osób dorosłych. Przez lata uważana za zdrowszy zamiennik glukozy  teraz wiadomo, że przyczyna wielu chorób.

 

Co roku słyszę to samo pytanie „Jak przetrwać święta na diecie?” Bardzo często występuje strach i lęk przed przytyciem, lęk przed tym, że to na co pracowaliśmy przez cały rok przepadnie. ALE TAK NIE JEST! :)

 

W zeszłym tygodniu uczestniczyłam w szkoleniu prowadzonym przez Panią doktor Natalię Ukleję-Sokołowską, która na co dzień pracuje w Katedrze i Klinice Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych w Bydgoszcz.

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław