Zawroty głowy

Zawroty głowy, czyli subiektywne odczucie wirowania lub braku równowagi, mogą mieć wiele przyczyn np. uszkodzenie mechaniczne ucha, choroby bakteryjne lub wirusowe, uszkodzenie nerwu czaszkowego VIII, nowotwory, zaburzenia krążenia i inne.

 

W praktyce, często spotykamy pacjentów z zawrotami pochodzenia szyjnego- zespół zawrotu szyjnego, u których dochodzi do znacznej poprawy dzięki zabiegom chiropraktycznym.

Wiele badań naukowych wykazało bowiem, że odcinek szyjny kręgosłupa ma znaczący wpływ na balans, koordynację i równowagę. W stawach i mięśniach szyi znajduje się ogromna ilość czułych receptorów, odbierających i przesyłających dalej informację o naszym położeniu w przestrzeni z każdym ruchem głowy. W momencie zaburzenia funkcji tych receptorów, np. przez blokadę w stawach, zwyrodnienie kręgosłupa lub sztywność w mięśniach, dochodzi do utraty tej komunikacji i w rezultacie- zwrotów głowy.

 

 

Polecam serdecznie Dr Mateusza Nowackiego. Cierpiałam na zawroty głowy i już po pierwszym zabiegu ustąpiły. Drugi zabieg przywrócił mi pełną ruchomość w kręgosłupie, a szczególnie w odcinku szyjnym. Katarzyna O.

 

Zespół zawrotu szyjnego:
  • zawroty głowy trwające od kilku minut do kilku godzin
  • zawroty nasilają się przy ruchu głową i zmianie pozycji lub utrzymywaniu jednej pozycji przez dłuższy czas
  • problemy z równowagą
  • ból szyi lub ból głowy

 

 

Poprzez zastosowanie manipulacyjnych zabiegów chiropraktycznych, terapii tkanek miękkich i odpowiednio dobranych ćwiczeń, możliwe jest przywrócenie funkcji stawów kręgosłupa oraz relaksacja mięśni, wiązadeł i powięzi szyi, a co za tym idzie redukcja zawrotów głowy.

 

Łagodny, położeniowy zawrót głowy (BPPV).

Kolejną dość częstą przyczyną zawrotów głowy jest łagodny, położeniowy zawrót głowy (z ang. BPPV- benign paroxysmal positional vertigo). To dysfunkcja błędnika charakteryzująca się z reguły dość silnymi i nieprzyjemnymi, ale trwającymi krótką chwilę zawrotami głowy związanymi ze zmianą pozycji ciała (np. obracanie się w łóżku, wstawania z pozycji leżącej). Czasami zawrotom towarzyszą nudności. 

 

Skuteczną i dającą szybkie rezultaty metodą leczenia jest tzw. manewr uwalniający - np. Epley'a, który polega na repozycji otolitów w kanałach półkolistych błędnika przez terapeutę lub lekarza. W przypadku takiego schorzenia używamy manipulacji kręgosłupa jako terapii wspomagającej, jeśli jest wskazana.

 

 

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław