Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) to coraz częstsza przypadłość, dotykająca wbrew pozorom nie tylko seniorów. Na poniższym zdjęciu widzimy badanie osoby w wieku poniżej 40 lat, u którego doszło do bardzo szybkiej progresji zmian kostnych i stawowych biodra. Nie jest to jednak codzienna sytuacja. Poniżej odniosę się do "typowej" koksartrozy u osób starszych.
Jeśli chorobę zwyrodnieniową stawu "uchwycimy" odpowiednio szybko, leczenie zachowawcze oparte na rehabilitacji i fizjoterapii oraz farmakoterapii może być skuteczne. Jeśli jednak zmiany są zbyt zaawansowane, leczenie takie będzie bezowocne i jedyną szansą na wyleczenie jest endoproteza biodra. Pacjenci podchodzą do tak poważnego zabiegu z dużym lękiem, co jest oczywiste. Jednak z mojego doświadczenia wiem, że najczęściej poprawa komfortu życia oraz ulga w bólu jest znacząca!
Wskazaniami do zabiegu są nieodwracalne, zaawansowane zmiany w stawie biodrowym, brak poprawy po leczeniu zachowawczym, a przede wszystkim znaczne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu tj, problemy z chodzeniem, wstawaniem, ból wybudzający w nocy.
Zalecam ostrożność przy korzystaniu z wszelkiego rodzajów zastrzyków i terapii mających na celu regenerację chrząstki stawowej (osocze, PRP, kwas hialuronowy).. W zaawansowanej fazie zwyrodnienia kiedy chrząstka uległa dużej degeneracji oraz doszło już do zniszczenia powierzchni kostnych, takie interwencje są najczęściej nieskuteczne.
'
Często zapominamy, że to co nakładamy na swoje ciała, jest równie ważne jak to, co jemy i czym je odżywiamy.
Niewiele wiadomo na temat związku między zarostowym zapaleniem torebki stawowej (tzw. zamrożonym barkiem) a depresją. Dlatego celem badania Jacoba z 2022 było zbadanie tej zależności na przestrzeni 5 lat u grupy dorosłych mieszkańców Niemiec.
Do badania włączono 29 258 pacjentów z i 29 258 pacjentów bez zamrożonego barku w średnim wieku 55,9 lat. Analiza wykazała, że w ciągu 5 lat epizod depresji wystąpił u 17,5% pacjentów z zamrożonym barkiem oraz u 8,7% bez tego schorzenia. Wynik ten został potwierdzony w tzw. analizie regresji Coxa, ponieważ istniał dodatni i istotny związek między "zamrożeniem" stawu ramiennego a skumulowaną częstotliwością występowania depresji.
Wyniki badań nie zaskakują biorąc pod uwagę długi okres trwania schorzenia jakim jest bark zamrożony. Nierzadko objawy znikają dopiero po 18-24 miesiącach, a standardowe leczenie farmakologiczne lub fizjoterapeutyczne nie przynosi efektów. Obiecującą metodą leczenia barku zamrożonego wydaję się być system Graded Motor Imagery (GMI).
Więcej o nim już wkrótce!
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36182769/
Image by Freepik
Czy wiesz, że u 5-10% pacjentów z nowym, niespecyficznym bólem szyi problem stanie się przewlekły? Co zrobić żeby zmniejszyć szansę na taki scenariusz?
Strona 1 z 2