O chiropraktyce

Chiropraktyka jako profesja ma swoje początki w USA w XIX wieku. To największa i najbardziej uregulowana prawnie dziedzina medycyny komplementarnej i alternatywnej oraz trzecia co do wielkości, po medycynie i dentystyce, profesja opieki zdrowotnej na świecie.

 

Chiropraktyka - więcej niż pomoc w bólu!

 

Doktorzy chiropraktyki (ang. Doctor of Chiropractic, D.C.) specjalizują się w chorobach układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności kręgosłupa. Cytując Harvard Medical School, 'chiropraktyka to profesja opieki zdrowotnej, która zakłada że struktura ciała, szczególnie kręgosłupa, wpływa na funkcję każdej części ciała. Rola chiropraktyka to korekcja mechanicznych zaburzeń w organizmie w celu zmniejszenia bólu, poprawy funkcji oraz przyspieszenia zdolności regeneracyjnych organizmu.'

 

Z powodu ścisłego związku kręgosłupem z układem nerwowym, codzienne przeciążenia mogą zaburzyć przepływ informacji i komunikację pomiędzy mózgiem i ciałem. Sygnały mogą nie dotrzeć do mózgu lub mogą być niedokładne. Kiedy takiego rodzaju zaburzenia wystąpią z powodu nieprawidłowego ruchu segmentów kręgosłupa chiropraktycy nazywają to „podwichnięciem kręgów” lub „podwichnięciem chiropraktycznym” (ang. vertebral subluxation). 

Poprzez delikatne, szybkie nastawienia kręgosłupa chiropraktycy przywracają mu naturalną ruchomość. Jeśli wyobrazisz sobie układ nerwowy jako silnik twojego ciała, chiropraktycy pełnią rolę mechaników, którzy korygują pracę kręgosłupa i układu nerwowego tak aby twój organizm działał jak samochód wyścigowy! 

Z zabiegów chiropraktycznych w Stanach Zjednoczonych korzysta ponad 30 milionów osób rocznie! Głównymi dolegliwościami z którymi zgłaszają się pacjenci są bóle pleców, bóle szyi, bóle głowy, migreny i urazy sportowe.

 

Korzyści z zabiegów chiropraktycznych:

  • Ulga w bólach kręgosłupa, bólach głowy, mięśni i innych dolegliwościach bólowych stawów
  • Zwiększona ruchomość kręgosłupa, ramion, tułowia
  • Lepsza postawa ciała 
  • Profilaktyka i zapobieganie nawrotom bólu
  • Zmniejszenie dawek lub całkowite wykluczenie leków przeciwbólowych
  • Poprawa snu i więcej energii

  

Wykształcenie i edukacja chiropraktów na świecie.

Do uzyskania tytułu doktora chiropraktyki (D.C.) wymagane jest ukończenie 4-8 letnich studiów na akredytowanym uniwersytecie lub w szkole. Dr Mateusz Nowacki D.C. ukończył 5 letnie studia na Uniwersytecie Murdocha w Australii, a następnie 3 letnie studia magisterskie w zakresie leczeniu bólu na Uniwersytecie Edynburskim w Szkocji. 

System kształcenia chiropraktyków na świecie zbliżony jest do studiów medycznych w zakresie anatomii czy fizjologii, w szczególności jednak koncentruje się na diagnozie, leczeniu i profilaktyce schorzeń układ mięśniowo-szkieletowego. W Polsce nie istnieje jeszcze szkoła chiropraktyki akredytowana przez Międzynarodowy Konsul Edukacji Chiropraktycznej (CCE-I) i wszyscy akredytowani doktorzy chiropraktyki posiadają zagraniczne kwalifikacje. Lista akredytowanych instytucji można znaleźć na stroniehttp://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chiropractic_schools.

 

dr Mateusz Nowacki DC- o chiropraktyce.

 

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław