Ból kręgosłupa

Bóle kręgosłupa- przyczyny i leczenie Wrocław.

 

Bóle pleców, w szczególności odcinka lędźwiowego kręgosłupa, to częsty powód wizyt w naszym gabinecie. Przyczyn bólu może być wiele:

  • naderwanie lub przeciążenie mięśni kręgosłupa
  • dysfunkcja mechaniczna stawów kręgosłupa i miednicy
  • uszkodzenia krążka międzykręgowego przy nagłym zgięciu się lub wysiłku fizycznym
  • przepuklina krążka tzw. bulging disc
  • zwyrodnienie stawów kręgosłupa

 

Rzadziej mamy do czynienia ze spondyloartropatiami kręgosłupa, złamaniami kręgów (np. z powodu osteoporozy), nowotworami pierwotnymi czy przerzutami lub infekcją. 

Niestety coraz częstszymi przyczynami bólu pleców staje się po prostu siedzący tryb życia, brak regularnego wysiłku fizycznego i otyłość.

 

 

Naprawdę polecam. Ból kręgosłupa lędźwiowego był nie do zniesienia, do tego moja ruchomość tak się ograniczyła, że poruszałem się jak bym miał z 90 lat, a mam zaledwie 30. Po pierwszej wizycie już mogłem się schylić, co wcześniej było nie do pomyślenia, po kilku następnych problem zniknął." Przemek.

 

 

 

Twój kręgosłup.

Kręgosłup, podzielony na część szyjną, piersiową, lędźwiową, krzyżową i ogonową, składa się z 33-34 kręgów, które łączą podstawę czaszki z miednicą. Kręgi oddzielone są od siebie krążkami międzykręgowymi, wypełnionymi substancją żelo-podobną amortyzującą nacisk na kręgi. W kanale biegnącym pomiędzy mózgiem i podstawą kręgosłupa mieści się rdzeń kręgowy, z którego odchodzą nerwy rdzeniowe doprowadzające sygnały do rąk, nóg i innych części ciała. Dzięki tym nerwom możliwa jest właściwa komunikacja pomiędzy różnymi częściami ciała.

Urazy pleców, kumulacja niewielkich kontuzji poprzez niewłaściwe techniki podnoszenia lub siedzenia oraz proces degeneracji kręgosłupa mogą doprowadzić do urazu krążków międzykręgowych zwanego dyskopatią.

 

 

 

Dyskopatia lędźwiowa i przepuklina krążka.

Dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego. Jest ona etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, na którą wpływają zaburzenia troficzne, urazy i obciążenia natury mechanicznej oraz czynniki genetyczne. Kumulacja mikrourazów może doprowadzić do przepukliny krążka międzykręgowego, zwanego także wysunięciem, bulging lub potocznie "wypadnięciem dysku". O ile zmiany zwyrodnieniowe są częstsze u osób starszych, o tyle przepuklina krążka dosięga z reguły młodszych i może objawiać się rwą kulszową.

 

Objawy dyskopatii:
  • centralny ból w zajętym odcinku kręgosłupa z potencjalnym promieniowaniem bólu pośladka, uda, łydki lub stopy
  • uczucie sztywności i ograniczona ruchomość kręgosłupa
  • jeżeli dojdzie do przepukliny jądra miażdżystego krążka, objawy mogą obejmować również zaburzenia czucia, mrowienie lub drętwienie, osłabienie lub niedowład mięśni, osłabienie odruchów ścięgnistych
  • ból nasilający się przy siedzeniu, jeździe samochodem, wstawaniu.

 

  

Choroba zwyrodnieniowa stawów i bóle pleców u osób starszych.

 

 

Bóle kręgosłupa niestety mogą nasilać się z wiekiem. Do najczęstszych przyczyn bólów pleców u osób powyżej 60 roku życia należą zmiany zwyrodnieniowe stawów (degeneracja) i stenoza kręgosłupa.

 

Objawy bólu i sztywności w kręgosłupie, które nasilają się rano i wieczorem mogą wskazywać na zwyrodnienie stawów międzykręgowych. Oprócz tego:

  • ból może przerywać twój sen
  • ból jest największy zaraz po obudzeniu się i pod koniec dnia
  • ból nasila się przy ucisku kręgosłupa
  • nasilony ból przy dłużej wykonywanych czynnościach (np. praca w ogrodzie)
  • ograniczona ruchomość w plecach.

Proces zwyrodnienia stawów postępuje powoli w czasie. Ból spowodowany jest przez rozkład chrząstki i stan zapalny. Na początku objawy są tymczasowe, lecz później nasilają się i zmiany mogą prowadzić do rwy kulszowej.

 

Stenoza kręgosłupa. Objawy:

  • ból w nodze pojawiający się często przy wysiłku fizycznym
  • problem z przejściem dłuższego dystansu
  • ból pleców znika zaraz po odpoczynku w pozycji siedzącej lub leżącej
  • intensywność bólu waha się od mocnego do słabego
  • ból nasila się z czasem
  • osłabienie mięśni nóg, mrowienie i drętwienie w nodze lub pośladku,

 

Oba te schorzenia mogą wywołać nacisk na nerwy, a chodzenie czy pozycja stojąca nasilają objawy wywołując dodatkowy ucisk na naczynia krwionośne i nerwy.

 

Uwaga! Nagły ból w plecach u osoby starszej szczególnie po okresie dłuższego kaszlu lub intensywnego kichania mogą wskazywać na kompresyjne złamanie kręgosłupa z powodu osteoporozy. U osoby z zaawansowaną osteoporozą nawet najmniejszy nacisk na kręgosłup, np. poprzez kichnięcie, może spowodować złamanie.

 

Jak w bólach kręgosłupa pomaga chiropraktyka?

Skuteczność leczenia bólów lędźwi i dyskopatii zależy przede wszystkim od trafnej diagnozy. Dlatego też w naszych gabinetach we Wrocławiu i w Kłodzku dokładamy wszelkich starań aby nasi Pacjenci zrozumieli przyczynę problemu.

Zabiegi chiropraktyczne oparte na terapii manualnej kręgosłupa mają na celu usunięcie zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym i nerwowym, a co za tym idzie zmniejszenie bólu pleców i usprawnienie funkcji kręgosłupa. Z kolei odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą Ci na kontynuowanie procesu leczenia samodzielnie w domu.

Większość pacjentów już po kilku zabiegach odczuwa poprawę. Wizyty w naszym gabinecie mogą pomóc Ci nie tylko zmniejszyć ból w sposób naturalny i bez użycia leków, ale również pomogą w zapobieganiu nawrotom objawów. 

 

 

Umów się na wizytę- rejestracja tel. 71 305 0109

 

 

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław