Kogo boli kręgosłup lub odczuwa rwę kulszową na leżąco ręka w górę? 🙋🏼 Ano właśnie... Mało komu objawy dokuczają w spoczynku. Dlaczego więc wciąż badamy obrazowo kręgosłup wykluczając kompresję tkanek⁉️

Według publikacji w dzienniku Journal of Clinical Medicine obciążenie osiowe podczas rezonansu magnetycznego wywołuje zmiany w okolicy lędźwiowej i może poprawić diagnostykę uszkodzeń korzeni nerwowych.

Na zdjęciu pacjent umieszczony w urządzeniu uciskowym Dynawell® tuż przed badaniem metodą rezonansu magnetycznego.

W Polsce opcja wciąż chyba jeszcze niedostępna... 

 

 

 

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35456215/

 

Ból pleców częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, co może być związane z ciążą i porodem. Do tej pory zależność te nie została jeszcze dokładnie zbadana.

W nowym badaniu z 2023 roku oceniano związek między historią porodu a częstotliwością występowania i nasileniem bólu pleców u 1069 kobiet przyjętych do kliniki leczenia bólu. Kobiety, które urodziły dziecko w przeszłości były bardziej narażone na funkcjonalnie istotny ból pleców w porównaniu z kobietami, które nie rodziły (85% vs 77%).

Ból pleców był również nieco bardziej nasilony (skala bólu 7[5-8] vs 6[5-7] na 10). Kobiety, które wspominały ciężki, ostry ból pleców po porodzie, częściej odnotowywały mocny, codzienny ból pleców (89% vs 75%). U 28% kobiet ostry ból pleców po porodzie nigdy nie ustąpił, a 40% zgłaszało niepełne ustąpienie objawów.

 

Co istotnego wnoszą do praktyki chiropraktyka powyższe wyniki? 

 

Po pierwsze: poród dziecka = zwiększone ryzyko wystąpienia bólu kręgosłupa.

Po drugie: ciężki poród = podwyższone ryzyko przewlekłego bólu pleców.

Bardzo ważna zatem będzie profilaktyka oraz kompleksowe leczenie bólu kręgosłupa u kobiet, szczególnie u tych z grupy zwiększonego ryzyka.

 

 

 

Photo by Leah Kelley: https://www.pexels.com/photo/pregnant-woman-photoshoot-618923/

Zgłosił się do mnie 40 letni mężczyzna z chronicznym bólem i sztywnością kręgosłupa. Leczony przez lata na dyskopatię. Niestety nieskutecznie. Ale nie dość, że nieskutecznie, to w dodatku przez wiele lat nie usłyszał faktycznej diagnozy. ZZSK. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Potwierdzone badaniami krwi (wysokie OB i CRP) oraz testem genetycznym HLAB-27.

Dlaczego nikt z lekarzy i radiologów nie zauważył poważnych zmian w stawach? Tego już się nie dowiemy. Najważniejsze jest to, że teraz możemy zacząć właściwe leczenie. 

Poniżej badanie rezonansem Pacjenta sprzed 11 lat. Zaznaczone zmiany zapalne w stawach krzyżowo-biodrowych. Następnie RTG miednicy wykonane 8 lat później, na którym szpary stawów są już praktycznie niewidoczne.

 

ZZSK-pacjent-badania-rtg
ZZSK-pacjent-badania-MR

Czym jest "aktywna dyskopatia"? Autorka badań Margaux Boisson i współpracownicy twierdzą, że choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego jest częsta i może przebiegać bezobjawowo, ale zmiany Modic 1 w płytkach końcowych kręgów sąsiadujących ze zdegenerowanym krążkiem są związane z przewlekłym bólem krzyża o charakterze zapalnym (...) o niskim stopniu złośliwości, co doprowadziło do koncepcji „aktywnej dyskopatii”.

Zmiany typu Modic to reaktywny obrzęk szpiku kręgosłupa, występujący w kręgach. Częstość występowania zmian Modic, niezależnie od ich rodzaju, waha się od 6% u pacjentów bezobjawowych do 43% u pacjentów z bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

 

modic

 

Zmiany Modic zwykle ewoluują w ciągu 1–3 lat, od typu Modic 1 do Modic 2.

 

Aktywna dyskopatia jest specyficzną jednostką, która łączy kliniczne, biologiczne i obrazowe oznaki aktywności z chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych. Początek aktywnej dyskopatii jest nieznany, ale najprawdopodobniej jest wieloczynnikowy, obejmujący zarówno biomechaniczne, jak i złożone biochemiczne czynniki niekorzystne. Warte podkreślenia są też genetyczne i indywidualne czynniku predysponujące. Niektóre badania sugerują związek między wskaźnikiem masy ciała a zmianami Modic.

Chociaż miejscowe zapalenie jest obecnie głównym celem terapeutycznym, może być jedynie późnym stadium aktywacji choroby krążka międzykręgowego, a lepsze zrozumienie patogenezy zespołu aktywacji krążków międzykręgowych jest potrzebne do opracowania bardziej kompleksowych i długoterminowych skutecznych metod leczenia.

 

Żródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5905838/

 
Stosowność skierowań od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na MR odcinka lędźwiowego - wyniki badań z Danii.

Międzynarodowe wytyczne nie zalecają rutynowych badań obrazowych, w tym rezonansu magnetycznego (MR), i starają się nakłaniać lekarzy do kierowania na badania obrazowe wyłącznie  w oparciu o określone wskazania. Mimo to kilka badań wykazało wzrost wykorzystania MR wśród pacjentów z bólem krzyża (ang. low back pain) i brak równowagi między właściwym a niewłaściwym stosowaniem MR w przypadku bólu lędźwi.

Z 3772 pobranych skierowań na MR kręgosłupa lędźwiowego wybrano 55% i sklasyfikowano łącznie 2051 skierowań.

Około jedna czwarta (24,5%) została sklasyfikowana jako odpowiednia, a 75,5% uznano za nieodpowiednie. W 51% niewłaściwych skierowań brakowało informacji o wcześniejszym leczeniu niechirurgicznym, a 49% nie miało informacji o czasie trwania leczenia niechirurgicznego.

Konkluzje badania.

Większość skierowań na MR odcinka lędźwiowego (75,5%) od lekarzy ogólnych w Danii nie spełniała Kryteriów Odpowiedniości Obrazowania ACR dla bólu lędźwi z powodu braku zawarcia istotnych informacji na skierowaniu.

 

Źródło: Krogh SB, Jensen TS, Rolving N, Thomsen JNL, Hansen CB, Werenberg CH, Rasmussen E, Carlson R, Jensen RK. Appropriateness of referrals from primary care for lumbar MRI. Chiropr Man Therap. 2022 Feb 22;30(1):9. doi: 10.1186/s12998-022-00418-4. PMID: 35193634; PMCID: PMC8862387.

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław