Skuteczne i bezpieczne
metody terapii
Chiropraktyka, fizjoterapia, dietetyka i masaż w jednym miejscu!
O CHIROPRAKTYCE
Lepiężnik to roślina rosnąca m.in w Polsce, która może być skuteczna w profilaktyce migrenowych bólów głowy. Jednak trzeba uważać...
Przeczytaj więcej na http://mojamigrena.com/index.php/sposoby-leczenia/142-lepieznik-w-profilaktyce-migren-za-i-przeciw
Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) to coraz częstsza przypadłość, dotykająca wbrew pozorom nie tylko seniorów. Na poniższym zdjęciu widzimy badanie osoby w wieku poniżej 40 lat, u którego doszło do bardzo szybkiej progresji zmian kostnych i stawowych biodra. Nie jest to jednak codzienna sytuacja. Poniżej odniosę się do "typowej" koksartrozy u osób starszych.
Jeśli chorobę zwyrodnieniową stawu "uchwycimy" odpowiednio szybko, leczenie zachowawcze oparte na rehabilitacji i fizjoterapii oraz farmakoterapii może być skuteczne. Jeśli jednak zmiany są zbyt zaawansowane, leczenie takie będzie bezowocne i jedyną szansą na wyleczenie jest endoproteza biodra. Pacjenci podchodzą do tak poważnego zabiegu z dużym lękiem, co jest oczywiste. Jednak z mojego doświadczenia wiem, że najczęściej poprawa komfortu życia oraz ulga w bólu jest znacząca!
Wskazaniami do zabiegu są nieodwracalne, zaawansowane zmiany w stawie biodrowym, brak poprawy po leczeniu zachowawczym, a przede wszystkim znaczne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu tj, problemy z chodzeniem, wstawaniem, ból wybudzający w nocy.
Zalecam ostrożność przy korzystaniu z wszelkiego rodzajów zastrzyków i terapii mających na celu regenerację chrząstki stawowej (osocze, PRP, kwas hialuronowy).. W zaawansowanej fazie zwyrodnienia kiedy chrząstka uległa dużej degeneracji oraz doszło już do zniszczenia powierzchni kostnych, takie interwencje są najczęściej nieskuteczne.
'
Pacjentka ze stenozą kanału kręgowego na poziomie C5/6.
https://www.youtube.com/watch?v=https://youtu.be/vNaMQq48Ljs
Kogo boli kręgosłup lub odczuwa rwę kulszową na leżąco ręka w górę? 🙋🏼 Ano właśnie... Mało komu objawy dokuczają w spoczynku. Dlaczego więc wciąż badamy obrazowo kręgosłup wykluczając kompresję tkanek⁉️
Według publikacji w dzienniku Journal of Clinical Medicine obciążenie osiowe podczas rezonansu magnetycznego wywołuje zmiany w okolicy lędźwiowej i może poprawić diagnostykę uszkodzeń korzeni nerwowych.
Na zdjęciu pacjent umieszczony w urządzeniu uciskowym Dynawell® tuż przed badaniem metodą rezonansu magnetycznego.
W Polsce opcja wciąż chyba jeszcze niedostępna...
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35456215/
Zarostowe zapalenie stawu ramiennego (bark zamrożony, z ang. frozen shoulder) to choroba barku występująca u 2% do 5% ogólnej populacji, najczęściej dotykająca kobiety w wieku od 40 do 70 lat. Jej objawami klinicznymi są ból i sztywność barku; początkowo obejmuje jedno ramie ale często występuje symetrycznie; nie dotyka tego samego barku dwukrotnie.
Zamrożony bark może mieć postać pierwotną (idiopatyczną) lub wystąpić wtórnie po wcześniejszej operacji, urazie, unieruchomieniu oraz w wyniku zmian ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca i niedoczynność tarczycy. Leczenie zachowawcze zalecane jest w początkowej fazie choroby, a blokada nerwu nadłopatkowego jest jedną z terapeutycznych opcji, dającą zadowalające rezultaty.
Źródło: Nunes SR, Andrade FG, Fernandes MR. Adhesive Capsulitis' Patients Report Improvement in Functionality Trough International Classification of Functioning, Disability and Health Checklist and Dash After Suprascapular Nerve Blocks. Rev Bras Ortop (Sao Paulo). 2022 Aug 2;58(3):487-494. doi: 10.1055/s-0042-1751261. PMID: 37396072; PMCID: PMC10310426.
Najczęstszymi przyczynami bólu są:
Rzadziej diagnozowane są nowotwory lub infekcje.
https://www.youtube.com/watch?v=yQbU5hgQphI
W przypadku takich objawów należy udać się do lekarza i wykonać badania krwi oraz badania diagnostyczne kręgosłupa, na przykład rentgen lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.
Regularny ból pleców pojawiający się w nocy, który budzi dziecko ze snu, może oznaczać zakażenie lub nowotwór. W połączeniu z gorączką, utratą wagi i nudnościami wymaga bezzwłocznej konsultacji medycznej.
Zapalanie krążka międzykręgowego objawia się gorączką, brakiem apetytu, letargią i drażliwością u dzieci młodszych niż 10 lat.
U dzieci pomiędzy 1 a 3 rokiem życia, jednym z objawów może być unikanie chodzenia. U dzieci starszych obecny może być również ból brzucha. Zalecane są dalsze badania radiologiczne i badania krwi. Jeżeli obecne jest zakażenie, terapia antybiotykami i unieruchomienie kręgosłupa z reguły przynosi dobre rezultaty.
Ból pleców u dzieci, który pojawia się nagle może wskazywać na:
- naciągnięty mięsień
- przepuklinę krążka międzykręgowego
- lub złamanie.
Mocny ból pleców promieniujący do jednej lub obu kończyn dolnych charakteryzuje radikulopatię i powinien być dokładnie zbadany. Złamanie w okolicach kręgosłupa z reguły wiąże się z poważnym urazem, chyba że mamy do czynienia ze spondylolistezą (tzw. kręgozmykiem), gdzie uraz nie musi być bardzo poważny.
Przyczyną przewlekłych bólów kręgosłupa mogą być spondyloartropatie, choroba Scheuermanna (młodzieńcza kifoza) i problemy natury psychologicznej.
Choroba Scheuermanna to choroba z grupy jałowych martwicy kości charakteryzująca się zaburzeniami wzrostu trzonów kręgów i ich klinowaceniem. Objawy choroby to:
- zwiększona kifoza piersiowa (pochylenie do przodu)
- ból pleców
- ograniczenie ruchomości w kręgosłupie piersiowym
- uczucie zmęczenia, szczególnie pod koniec dnia.
Spondyloartropatie to zapalenie stawów z zajęciem stawów kręgosłupa. Towarzyszy im ból oraz sztwyność pleców, z reguły najsilniejsze rano i poprawiające się po rozgrzaniu.
Jeżeli pojawił się ból pleców u dziecka i w tym samym momencie uwidoczniła się skolioza (skrzywienie boczne kręgosłupa), należy dokonać dalszych badań. Może mieć to bowiem związek z poważniejszymi problemami jak kostniak kostninowy lub inne nowotwory, zakażenie lub przepuklina krążka.
Chociaż uważa się, że generalnie sama skolioza rzadko jest źródłem bólu pleców, badania Ramireza et al. wykryły, że aż 32 procent pacjentów z idiopatyczną skoliozą odczuwało ból, a u 9 procent z nich wykryto patologiczne podłoże skoliozy. Ból natomiast nie występował u dzieci poniżej 5 roku życia, był rzadki u 6-10 latków i dużo częstszy u dzieci powyżej 15 lat.
Większość przypadków bólu kręgosłupa u dziecka na szczęście nie wiąże się z poważną chorobą.
W dzisiejszych czasach plecy dziecka dość szybko ulegają znacznym przeciążeniom w związku z siedzącym stylem życia, otyłością, uzależnieniem od komputera czy telewizora oraz ciężkimi plecakami w szkołach.
Aby uniknąć bólu w przyszłości należy od najmłodszych lat zadbać o plecy. Profilaktyczne wizyty u chiropraktyka- tak jak w przypadku zębów u dentysty, powinny stać się częścią zdrowego stylu życia. Odpowiednie skorygowanie napiętych mięśni i stawów kręgosłupa zapobiegnie kumulacji mikro-urazów i zapewni optymalną pracę kręgosłupa. No i oczywiście najważniejsze- zapewnij dziecku dużo ruchu i zdrową, zbilansowaną dietę!
Dowiedz się więcej na http://mojamigrena.com/index.php/baza-wiedzy/131-cierpie-na-migrene-czy-moge-cwiczyc
Oferujemy Ci pomoc multidyscyplinarnego zespołu fachowców i entuzjastów zdrowia - chiropraktyka, dietetyka oraz fizjoterapeutów w jednym miejscu. W trudnych przypadkach zespół łączy swoje siły i doświadczenie, dzięki czemu nasi pacjenci otrzymują skuteczną i kompleksową pomoc.
©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław