Jeśli doświadczyłeś kiedyś rwy kulszowej wiesz dobrze, jak ból może ograniczyć codzienne funkcjonowanie. Jeśli jesteś w trakcie ataku bólu, przeczytaj porady poniżej, które mogą okazać się pomocne!
Najczęstszą, lecz nie jedyną, przyczyną rwy kulszowej jest ucisk krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe, tzw. przepuklina krążka. Więcej możesz dowiedzieć się na naszej stronie tutaj.
Gabinety chiropraktyków na całym świecie codziennie odwiedzają liczni pacjenci z rwą kulszową (lub objawami przypominającymi rwę!). Na szczęście większości z nich jesteśmy w stanie pomóc i tylko niewielki odsetek pacjentów będzie potrzebował interwencji chirurgicznej.
Aby jednak leczenie było skuteczne, należy pamiętać o pewnych faktach, które okazują się kluczowe w procesie planowania rehabilitacji i prognozowania przebiegu choroby.
-
Przyczyna rwy kulszowej może być inna w zależności od wieku.
U osób poniżej 60 roku życia najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina krążka międzykręgowego lub kręgozmyk. U osób starszych natomiast będziemy mieli do czynienia ze spondylozą (zwyrodnieniem) stawów i krążków i stenozą kręgosłupa.
-
Objawy mogą różnić się w zależności od tego, na którym poziomie doszło do ucisku na nerw.
Możesz odczuwać ból w tylnej lub bocznej części uda, w łydce, grzbiecie lub podeszwie stopy.
-
Możesz odczuwać różne objawy świadczące o rwie.
Od bólu poprzez mrowienie, drętwienie, pieczenie, osłabienie siły mięśni, zaniki czucia w nodze. Pamiętaj, że na każde z tych objawów powinien być leczony inaczej- niestety rzadko kiedy zastrzyki przeciwbólowe okazują się skuteczne....
-
Ćwiczenia powinny zostać wybrane odpowiednio do przyczyny rwy kulszowej.
Na przykład u starszej osoby nietolerującej przeprostu w plecach ćwiczenia powinny obejmować te w przeciwnym kierunku (tj. zgięcia). Natomiast u osób młodszych pozycje przynoszące ulgę będą odciążać odciążać krążki międzykręgowe- np. sfinks czy kobra.
-
Pamiętaj, że długoterminowe efekty leczenia operacyjnego i nieoperacyjnego są podobne.
Na ten temat przeczytasz więcej w naszym artykule tutaj.
-
Niektóre objawy mogą wskazywać na konieczność natychmiastowej interwencji chirurga.
Będą to np. znaczący uraz kręgosłupa (wypadek), dysfunkcja zwieraczy, nagłe pogorszenie stanu pacjenta.
-
Nie każdy ból z tyłu nogi oznacza rwę kulszową!
Objawy przypominające rwę może dać dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego, zespół mięśnia gruszkowatego, mechaniczna blokada lub zwyrodnienie stawów międzykręgowych czy urazy mięśni uda.
-
Leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) przynosi ulgę z reguły do 12 tygodni od pojawienia się objawów.
Warto być cierpliwym i znaleźć dobrego chiropraktyka lub fizjoterapeutę, którzy pomogą Ci przejść przez najgorsze!