Operacja kręgosłupa lędźwiowego- czy warto i kiedy konieczna?

Wielu z naszych pacjentów cierpiących na mocne, przewlekłe bóle pleców niereagujących na leczenie zachowawcze zastanawia się czy czeka ich operacja kręgosłupa.

Spójrzmy kiedy interwencja neurochirurga rzeczywiście może pomóc.

Często po wielu miesiącach zażywania leków przeciwbólowych czy wypróbowania licznych metod terapii, bez rezultatu, zadajemy sobie pytanie czy leczenie chirurgiczne może przynieść ulgę w bólu. Badania wykazują, że tylko w ściśle określonych przypadkach operacja jest rzeczywiście korzystna. I niestety sam ból, choć bardzo silny, rzadko jest wskazaniem do operacji kręgosłupa

 

Przepuklina krążka i rwa kulszowa.

Do zabiegu chirurgicznego mogą kwalifikować się na przykład pacjenci z przepukliną krążka międzykręgowego („wysunięty dysk”, bulging disc), u których występują poważne zaburzenia funkcji układu nerwowego:

  • znacznie osłabienie siły mięśni kończyn dolnych
  • zanik czucia w kończynie
  • zanik odruchów ścięgnistych
  • utrata możliwości poruszania się
  • zaburzenia funkcji układu moczowego.

W takich przypadkach operacja, np. discektomia lub mikrodiscektomia może okazać się skuteczna w przywróceniu funkcji uciśniętych nerwów i w bólu. Poprawa może być jednak czasami krótkoterminowa i bóle mogą powrócić, dlatego po operacji należy zadbać o kręgosłup. A więc zdrowy tryb życia nie przeciążający pleców, kontrola wagi, regularny wysiłek fizyczny i profilaktyczne zabiegi na mięśniach i stawach kręgosłupa.

 

 

Operacje stosuje się też często przy stenozie kręgosłupa i mielopatii, czyli schorzeniach związanych ze zwyrodnieniem stawów zwężającym kanał kręgowy- głównie u osób starszych. Oczywiście leczenie operacyjne ma też swoje zastoswanie po urazie kręgosłupa, złamaniu kręgów czy chorobach nowotworowych kości.

 

Nie wiesz, czy powinieneś poddać się operacji kręgosłupa? Skorzystaj z konsultacji online z dr Mateuszem Nowackim D.C. Szczegóły tutaj.

 

Operacja czy leczenie zachowawcze? 

Badania z 2013 roku opublikowane w dzienniku "Spine" wykazały, że prawie 43% pacjentów, którzy zgłosili się z pourazowym bólem pleców do chirurga, przeszło operację kręgosłupa w porównaniu z tylko 1,5% tych, którzy najpierw udali się do chiropraktyka!  Leczenie terapią manualną- chiropraktyka, często daje bardzo podobne wyniki w przypadku wypuklin krążków (bulging discs) bez konieczności operacji, jeśli wykluczone zostało poważne uszkodzenie nerwów, a zmiany w codziennym funkcjonowaniu pacjenta nie zaszły już za daleko.

Potwierdzają to kolejne badania w dzienniku "Spine" z 2011 roku. Naukowcy poddali analizie 1450 pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa lędźwiowego i zwyrodnieniem. Połowa z nich przeszła operację fuzji kręgosłupa, a połowa leczona była nieoperacyjnie. Po 2 latach od operacji tylko 26% pacjentów operowanych powróciła do pracy, w porównaniu z 67% tych, którzy nie poddali się zabiegowi. U pacjentów po operacji, codzienna dawka leków przeciwbólowych wzrosła o 41%... Co najgorsze, aż 36% operacji wiązała się z komplikacjami, w tym u 82 pacjentów wystąpiły nieodwracalne powikłania.

 

 

Podsumowanie.

Pacjentom, którym lekarz zaleca operację kręgosłupa zawsze doradzam konsultację z co najmniej dwoma specjalistami aby uzyskać pewniejszą odpowiedź. Ważne jest, aby każdy zrozumiał swój problem oraz potencjalne korzyści i ryzyka wynikające z interwencji chirurgicznej. Jeżeli nie jesteś pewien czy podejmujesz właściwą decyzję- znajdź specjalistę, który rozwieje twoje wątpliwości. Jeśli bowiem nie ma bezwzględnego wskazania do operacji kręgosłupa, interwencja chirurgiczna może wiązać się z komplikacjami, wyższymi dawkami leków przeciwbólowych i postępującymi zmianami w kręgosłupie.

 

Polecamy inne artykuły na naszym blogu:

 

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław