Czy twoja przepuklina krążka międzykręgowego zagoi się sama? Sprawdź!

 

Jeśli cierpisz na rwę kulszową spowodowaną przepukliną (wysunięciem) krążka międzykręgowego, na pewno zastanawiasz się jak szybko przejdzie ci ból i czy wrócisz do zdrowia bez operacji. Sprawdź co mówią statystyki!

Nowe badania Lee i innych z 2017 roku zajęły się właśnie tym zagadnieniem. Za pomocą rezonansu magnetycznego (MR) sprawdzono jak szybko przepukliny krążków ulegają regeneracji i jakie czynniki wpłyną negatywnie, a jakie pozytywnie na czas gojenia. 

Po analizie przypadków 505 pacjentów z przepukliną krążków leczonych nieoperacyjnie metodami koreańskiej medycyny integracyjnej (integrative Korean medicine treatment) naukowcy stwierdzili że:


  1. U 486 pacjentów (ponad 96%) doszło do zmniejszenia/resorpcji wysuniętego fragmentu krążka.
  2. Tylko u 19 pacjentów nie zanotowano poprawy.
  3. U 220 pacjentów doszło do zmniejszenia przepuklin o co najmniej 50% lub więcej.
  4. Im większa przepuklina tym większa szansa na jej resorpcję (zmniejszenie).

 

Inne badania również potwierdzają te trendy. Największą szansę na zmniejszenie maja sekwestracje krążków (nawet 96%), a najmniejsze wypukliny typu bulging disc. Statystyki jasno również wskazują na duże szanse sukcesu po 1 roku leczenia nieoperacyjnego większości przepuklin krążków, a po 4 latach wyższość operacji ponad rehabilitacją zanika.

Pamiętaj jednak, że każdy przypadek przepukliny krążka musi być rozpatrywany indywidualnie biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta (nie tylko fizyczny ale i psychiczny!), wymagania związane z pracą na co dzień, reakcje na leczenie farmakologiczne oraz oczywiście wyniki badań obrazowych. 

Z mojego doświadczenia wiem jedno- zbyt pochopna operacja kręgosłupa może przynieść więcej szkody niż pożytku. Potwierdzają to tez przytoczone wyżej badania- tylko niewielki procent pacjentów z przepukliną krążka będzie w przyszłość potrzebował interwencji neurochirurga. Na szczęście! 

 

Nie wiesz, czy powinieneś poddać się operacji kręgosłupa? Skorzystaj z konsultacji online z dr Mateuszem Nowackim D.C. Szczegóły tutaj.

 

 

Źródło: Long-Term Course to Lumbar Disc Resorption Patients and Predictive Factors Associated with Disc Resorption (2017) Lee i inni. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5523460/#!po=50.0000

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław