Czy istnieje powiązanie pomiędzy bólem kręgosłupa, dyskopatią a dietą?

 

Aktualne badania naukowe wykazały, że osoby z nadwagą, syndromem metabolicznym i miażdżycą są bardziej narażone na ból pleców. Stan zapalny w organizmie, który jest podniesiony przy powyższych chorobach, wpływa lokalnie na kręgosłup i wywołuje ból. Dlatego dla pacjentów z bólami pleców ważne jest aby wiedzieli, że ich dieta bezpośrednio wpływa na stan zapalny w organizmie. A z dietą przeciętnego człowieka nie jest zbyt dobrze....

U przeciętnego Amerykanina aż 60% kalorii pochodzi z cukrów, mąki oraz olejów rafinowanych. Do olejów rafinowanych zaliczamy oleje kukurydziane, słonecznikowe czy sojowe, które zwierają nadmierną ilość kwasu linolowego, omega-6 (n-6) . Kwasu tłuszczowego, który przekształca się w kwas arachidonowy, a następnie produkujące bóle prostaglandyny E2 (PGE2). Niestety tylko 10% kalorii pochodzi z owoców i warzyw.

Konsumpcja tak wysoko kalorycznej, pro-zapalnej diety przez większość ludzi prowadzi do natychmiastowego wzrostu poziomu cukru, kwasów tłuszczowych i triglycerydów we krwi.  Nagły skok poziomu cukru przeciąża mitochondria i wywołuje wydzielanie nadmiaru wolnych rodników. To z kolei prowadzi do stanu zapalnego organizmu, dysfunkcji śródbłonka, nadkrzepliwości krwi i aktywacji układu sympatycznego. Reasumując, pacjenci z bólem pleców powinni unikać rafinowanych cukrów i olejów oraz potraw mącznych, które mogą wywoływać w ciele stan zapalny.

Pacjenci z bólem, szczególnie tym pochodzącym z uszkodzonych krążków międzykręgowych i lub nerwów (neuropatia, rwa kulszowa), powinni przejść na dietę anty-zapalną, ubogą w kalorie. Powinni się skoncentrować na spożyciu kwasów omega-3, ryb, jaj, drobiu, warzyw, owoców i orzechów. Można też wspomóc się suplementami o silnym działaniu przeciwzapalnym- tran, kurkuma, witamina D, magnez.

 

 

Sprawdź zalecane przez nas suplementy przy rwie kulszowej:

Chelat magnezu / cytrynian magnezu

Kwas L-askorbinowy (witamina C)

Wiśnia i Ostryż Kompleks (Solgar)

Kwas alfa-liponowy (ALA)

 

 

 

Jeżeli cierpisz na bóle kręgosłupa, dyskopatię lub rwę kulszową i mieszkasz we Wrocławiu lub okolicy, możemy pomóc! Terapia manualna- chiropraktyka Dr Mateusz Nowacki D.C. Zadzwoń pod numer 71 305 0109 i umów się na wizytę!

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław