Fibromialgia- skąd ból? Odpowiedź może tkwić w jelitach!

 

Fibromialgia to schorzenie charakteryzujące się przewlekłym, rozległym bólem mięśniowo-stawowym wraz z towarzyszącymi zaburzeniami snu, brakiem energii i nadmierną wrażliwością na ucisk.

Przyczyny choroby nie są jeszcze znane, ale wpływ na jej rozwój mogą mieć geny, stres, środowisko, wirusy i toksyny. 

 

Dlaczego warto zastanowić się nad diagnostyką jelit gdy cierpisz na fibromialgię?

Dlatego, że ostatnie badania potwierdzają występowanie przerostu bakterii w jelicie cienkim (z ang. SIBO- small intestine bacterial overgrowth) u pacjentów z fibromialgią. Skuteczna terapia SIBO może więc przełożyć się na mniejsze bóle mięśni. 

 

Dysbioza jelit a fibromialgia.

W badaniach Pimentela i innych u wszystkich badanych 42 pacjentów z fibromialgią stwierdzono przerost bakterii w jelicie cienkim, a intensywność odczuwanego bólu rosła wraz ze wzrostem ilości bakterii. SIBO powoduje zaburzenia czynnościowe jelit, zaburzenia układu odpornościowego i hipersensytywność trzewi. 

Lipopolisacharydy (LPS) bakterii wraz z innymi antygenami wchłaniającymi się przez jelita mogą wywołać stan zapalny w organizmie, który wpłynie na proces odczuwania bólu i pobudza wydzielanie cytokin i prostaglandyn pro-zapalnych. W taki właśnie sposób niektórzy naukowcy tłumaczą zwiększone odczuwanie bólu- tzw. centralną sensytyzację.

 

SIBO: toksyczny wpływ na mięśnie.

Toksyny wydzielanie z bakterii, a później wchłaniane przez jelita, mogą również negatywnie wpływać na produkcję energii (ATP) w mitochondriach. Taki przewlekły "atak" toksyn na mitochondria powoduje zaburzenia metabolizmu i zmniejszenie ilości wytwarzanej ATP, a w konsekwencji mniejszą wydajność mięśni i ból.

Badania histopatologiczne mięśni potwierdzają zmiany wywołane przez dysfunkcje mitochondriów u pacjentów z fibromialgią, a suplementacja koenzymem Q10 daje często dobre efekty leczenia, wspierając właśnie pracę mitochondriów. 

 

 

Podejrzewasz u siebie fibromialgię? Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dalszych informacji (kontakt). 

 

 

Źródło: http://ndnr.com/pain-medicine/microbial-origins-of-fibromyalgia/

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław