Z półek sklepowych, aptek i reklam nieustannie "wołają" do nas suplementy diety, które "musimy" kupić aby być zdrowym. Tak samo jest z glukozaminą. A jaka jest prawda?
Według wytycznych ESCEO (europejskiego stowarzyszenia zajmującego się klinicznymi i ekonomicznymi aspektami osteoporozy i osteoartrozy) z 2016 roku, jedynym rekomendowanym lekiem przy zwyrodnieniach stawów powinien być opatentowany krystaliczny siarczan glukozaminy (1500mg), u nas sprzedawany pod nazwą Arthryl 1500mg.
Spośród wszystkich preparatów glukozaminy, tylko ten okazuje się skuteczny. Żadne inne... Dlaczego?
Bowiem ma najwyższą biodostępność. Jako jedyny jest w stanie uzyskać stężenie 10μM i zapobiec ekspresji genów odpowiedzialnych za patofizjologię zniszczenia chrząstki i zapalenia stawów.
W badaniach potwierdzono też skuteczności krystalicznego siarczanu glukozaminy w profilaktyce zwyrodnienia stawów oraz zapobieganiu konieczności leczenia operacyjnego
Ważny jest fakt, że jest to lek dostępny tylko na receptę, a nie suplement diety. Jeżeli więc bolą cię stawy, masz stwierdzone zwyrodnienie stawu lub jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, warto rozważyć właśnie ten rodzaj glukozaminy.
Nowy przegląd badań: "Ocena skuteczności i bezpieczeństwa siarczanu glukozaminy, siarczanu chondroityny oraz schematu ich skojarzenia w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego: przegląd systematyczny i metaanaliza". Inflammopharmacology 2024 Apr 6.
Celem tego badania była ocena skuteczności i bezpieczeństwa dwóch doustnych, objawowych, wolno działających leków na chorobę zwyrodnieniową stawów (SYSADOA) – siarczanu glukozaminy i siarczanu chondroityny oraz ich schematu skojarzonego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
Metaanaliza wykazała, że siarczan chondroityny (ze zmniejszeniem natężenia bólu i poprawą sprawności fizycznej) i siarczan glukozaminy (ze znacznym zmniejszeniem zwężenia szpary stawowej) przynoszą istotne korzyści terapeutyczne. Jednak ich połączenie nie poprawiło znacząco objawów ani nie zmodyfikowało choroby.