Kiedy plecy bolą naprawdę mocno możesz zastanawiać się czy to coś poważnego. Infekcja, złamanie lub nowotwór kręgosłupa to możliwe przyczyny bólu pleców, jednak na szczęście występują dość rzadko.
Nowotwór kręgosłupa i rdzenia kręgowego może być pierwotny lub pochodzić z przerzutów z innego organu. Według statystyk, pierwotne guzy kręgosłupa są rzadkie i stanowią ok. 5% nowotworów, co daje występowanie 2,5-8,5 przypadków na 100,000 pacjentów rocznie. Natomiast przerzuty są zdecydowanie częściej spotykane- kręgosłup jest trzecim najczęstszym organem (po płucach i wątrobie), w którym mogą pojawić się przerzuty. Szacuje się, że od 5-30% pacjentów z chorobą nowotworową może mieć przerzuty do kręgosłupa.
Jaki ból powinien cię zaniepokoić?
Ból pleców można uznać za niepokojący jeśli występują poniższe objawy lub czynniki ryzyka:
- masz więcej niż 50 lat
- masz lub miałeś w przeszłości zdiagnozowaną chorobę nowotworową
- ból utrzymuje się dłużej niż 1 miesiąc i nasila się z czasem
- ból nie reaguje na leczenie farmakologiczne ani rehabilitację
- bóle jest ciągły i wybudza cię w nocy
- OB powyżej 20
- spadek masy ciała
Natomiast jeśli ból nie występuje w nocy, zmniejsza się lub nasila w różnych pozycjach, nie jest ciągły, pomagają ci ćwiczenia lub fizykoterapia i badania krwi są w normie, nie martw się. Choć ból napewno jest uciążliwy, najprawdopodobniej nie jest związany z nowotworem.
Ale pamiętaj- gdy istnieje podejrzenie guza kręgosłupa, należy niezwłocznie wykonać dalsze badania diagnostyczne. Jeśli czujesz, że twój ból pleców jest inny od tych w przeszłości i nie reaguje na standardowe zabiegi i leczenie, udaj się do specjalisty. Akredytowany chiropraktyk z doświadczeniem będzie w stanie odróżnić ból mechaniczny od bólu nowotworowego i zalecić ci odpowiednie, dalsze kroki.
Źródła: