Według badań, w 2012 roku Polacy zażyli prawie 2 miliardy leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Najczęściej sięgamy po niesteroidowe leki przeciwzapalne zawierające  ibuprofen oraz paracetamol. Biorąc pod uwagę jak dużo i jak często sięgamy po leki przeciwbólowe, mogłoby się wydawać że są one relatywnie bezpieczne, prawda?

A jednak jest inaczej. Badania z 2011 roku w dzienniku „Circulation” wykazały że nawet krótkotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko wystąpienia zgonu lub ponownego zawału u pacjentów po zawale serca. Na stronie portalu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego możemy przeczytać też że „niewiele wiadomo na temat profilu bezpieczeństwa leków z tej grupy w zależności od długości czasu ich stosowania”.

Inne potencjalne skutki uboczne wiążące się z zażywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych to podrażnienie i zwiększenie ryzyka wystąpienia wrzodów żołądka, objawiające się bólem w nadbrzuszu, zgagą, nudnościami; nadżerki; krwawienie z przewodu pokarmowego. 

Jakie są więc alternatywy do zażywania leków przeciwbólowych? Jedna z opcji to dieta oparta na produktach o działaniu przeciwzapalnym. Według kardiologa i profesora medycyny Dr Christopher Cannona, dieta przeciwzapalna najbardziej zbliżona jest do diety śródziemnomorskiej, a jej główne założenia to:

  • jedz więcej warzyw i owoców
  • unikaj tłuszczów nasyconych i trans (omega-6)
  • zwiększ spożycie tłuszczów omega-3, np. rybach czy orzechach
  • zmniejsz spożycie przetworzonych węglowodanów, takich jak białe pieczywo, makarony, biały ryż
  • unikaj przetworzonych produktów i napojów z powodu dużej zawartości cukrów, które zwiększają stan zapalny w organizmie
  • dodaj przypraw- imbir, kurkuma, curry, które działają przeciwzapalnie

 

Źródła:
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,14624342,2_miliardy_lekow_przeciwbolowych_rocznie__czyli_Polaka.html
http://www.webmd.com/food-recipes/features/anti-inflammatory-diet-road-to-good-health
http://www.ptkardio.pl/Nawet_krotkotrwale_stosowane_niesteroidowe_leki_przeciwzapalne_zwiekszaja_ryzyko_wystapienia_zgonu_lub_ponownego_zawalu_u_pacjentow_po_zawale_serca-1287

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław