Na świecie akredytowanych jest 31 szkół, większość w USA, skąd wywodzi się profesja.

W Europie tytuł akredytowanego doktora chiropraktyki można uzyskać w placówkach w Danii, Francji, Wielkeij Brytanii i Hiszpani, w Szwajcarii natomiast lekarze i chiropraktyce studiują wspólnie na Uniwersytecie Zurychu (lista wszystkich szkół http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chiropractic_schools).


Z powodu braku regulacji prawnych zawodu chiropraktyka u nas w kraju, wielu terapeutów używa tytułu "chiropraktyk" lub "kręgarz". Jak więc wiadomo z kim ma się do czynienia?

 

Obecnie w Polsce praktykuje tylko sześciu doktorów chiropraktyki z wykształceniem zagranicznym uzyskanym w akredytowanej placówce:  Dr Artur Jan Mazur BSc (chiro). D.C., Dr Leszek Majkowski D.C., Dr Łukasz Matusiewicz D.C., Dr Sophie C. Nielsen BSc (chiro),  Dr Mateusz Nowacki, D.C. (Australia), BSc, BChiro (Hons), D.C., Dr Kendall Chorostecki DC. Wszyscy są członkami Polskiego Towarzystwa Chiropraktyki (Polish Chiropractic Association) założonego w 2008 roku oraz Europejskiej Unii Chiropraktyków (ECU).

 

Od 1999 roku istnieje w Polsce Akademia Chiropraktyki, która jako pierwsza w Polsce oferowała kursy chiropraktyki. Akademia nie ma jednak akredytacji międzynarodowej zgodnych z wymogami CCE-I, a jej absolwenci nie posiadają tytułu "doktora chiropraktyki". Jak czytamy na oficjalnej stronie Akademii,

”Akademia Chiropraktyki rozpoczęła swoją działalność w styczniu 1999 roku, kursem w zakresie chiropraktyki dla grupy fizjoterapeutów i lekarzy. Założycielem i dyrektorem Akademii jest Henryk Dyczek, absolwent chiropraktyki Oxford Brookes University, Wielka Brytania. Przez lata praktykował on w zawodzie chiropraktyka w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Celem Akademii Chiropraktyki jest wykształcenie wysokiej klasy chiropraktyków. Jest to możliwe, gdyż studenci :

• otrzymują teoretyczną i praktyczną wiedzę chiropraktyczną

• rozwijają swoje umiejętności manualne

• uczą się efektywnych sposobów porozumiewania się z pacjentem

• poznają swoje mocne i słabe strony

• poznają znaczenie dbałości o swoje zdrowie.

Wybiegając na przeciw powyższym założeniom Akademia Chiropraktyki :

• stwarza przyjazną, pełną zrozumienia atmosferę, w której uczenie się nie jest wysiłkiem, a zdobywana wiedza i umiejętności przychodzą z łatwością.

• zatrudnia wykładowców o wysokim poziomie wiedzy i o dużym doświadczeniu zawodowym

• prezentuje uczącym się wartości, które motywują ich nauczycieli w codziennym życiu prywatnym i zawodowym, a które są niezbędne dla pełnej satysfakcji w zawodzie chiropraktyka.

 

Sprostowanie: Wcześniejsza wersja tego artykułu zawierała informacje, które w sposób niepełny i niezgodny z prawdą odnosiły się do studiów oferowanych w Akademii Chiropraktyki, za co przepraszamy powyższą placówkę oraz jej absolwentów. Choć absolwenci Akademii nie są członkami Polskiego Towarzystwa Chiropraktyki, to według polskiego prawa właściwie posługują się tytułem 'chiropraktyk' poprzez ukończenie odpowiedniego, spełniającego wymogi edukacyjne, kursu. Szczegółowe informacje na temat zajęć znajdziecie tutaj (http://www.dyczek.pl/akademia/m1.html).”

 

 

Wizyta u chiropraktyka.

 

Pierwsza wizyta u doktora chiropraktyki lub chiropraktyka powinna przebiegać podobnie do tej u lekarza medycyny- a więc wywiad z pacjentem, zebranie odpowiedniej historii choroby, badanie fizykalne, ortopedyczne, neurologiczne itp, analiza dostępnych zdjęć rentgenowskich, MR, CT lub innych, oraz diagnoza i plan terapii. Tylko wtedy wiadomo, że jest się pod opieką osoby kompetentnej i godnej zaufania.

 

 

 

 

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław