Na świecie akredytowanych jest 31 szkół, większość w USA, skąd wywodzi się profesja.

W Europie tytuł akredytowanego doktora chiropraktyki można uzyskać w placówkach w Danii, Francji, Wielkeij Brytanii i Hiszpani, w Szwajcarii natomiast lekarze i chiropraktyce studiują wspólnie na Uniwersytecie Zurychu (lista wszystkich szkół http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_chiropractic_schools).


Z powodu braku regulacji prawnych zawodu chiropraktyka u nas w kraju, wielu terapeutów używa tytułu "chiropraktyk" lub "kręgarz". Jak więc wiadomo z kim ma się do czynienia?

 

Obecnie w Polsce praktykuje tylko sześciu doktorów chiropraktyki z wykształceniem zagranicznym uzyskanym w akredytowanej placówce:  Dr Artur Jan Mazur BSc (chiro), D.C., Dr Leszek Majkowski D.C. (Kanada), Dr Łukasz Matusiewicz D.C. (USA) Dr Sophie C. Nielsen BSc (chiro), Dr Mateusz Nowacki, D.C. (Australia), BSc, BChiro (Hons), D.C., Dr Kendall Chorostecki D.C., dr Konrad Klonowski D.C. (USA). Wszyscy są członkami Polskiego Towarzystwa Chiropraktyki (Polish Chiropractic Association) założonego w 2008 roku oraz Europejskiej Unii Chiropraktyków (ECU).

Od 1999 roku istnieje w Polsce Akademia Chiropraktyki, która jako pierwsza w Polsce oferowała kursy chiropraktyki. Akademia nie ma jednak akredytacji międzynarodowej zgodnych z wymogami CCE-I, a jej absolwenci nie posiadają tytułu "doktora chiropraktyki".

 

Wizyta u chiropraktyka.

Pierwsza wizyta u doktora chiropraktyki lub chiropraktyka powinna przebiegać podobnie do tej u lekarza medycyny- a więc wywiad z pacjentem, zebranie odpowiedniej historii choroby, badanie fizykalne, ortopedyczne, neurologiczne itp, analiza dostępnych zdjęć rentgenowskich, MR, CT lub innych, oraz diagnoza i plan terapii. Tylko wtedy wiadomo, że jest się pod opieką osoby kompetentnej i godnej zaufania.

 

 

 

 

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław