Ostatnie badania potwierdzają skuteczność leczenia kombinowanego w fibromialgii. Ale leczenie farmakologiczne to nie jedyna opcja!

 

Publikacja w dzienniku „Pain” dowiodła, że leczenie kombinacyjne pregabaliną (lekiem przeciwpadaczkowym) i duloxetyną (lekiem z grupy SNRI, stosowanym w leczeniu depresji i bólu) jest bardziej skuteczne niż pojedynczy lekiem u pacjentów z fibromialgią. Skuteczność terapii badana była u 41 pacjentów w wieku 18-70 lat. Porównywano każdy lek z osobna, razem oraz z leczeniem placebo.

Wyniki dają nadzieję tym pacjentom, w większości kobietom, u których dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatów (skuteczność aktualnych metod leczenia farmakologicznego szacuje się na ok. 25-30%). Jak podkreślają jednak naukowcy, niezbędne są dalsze badania w tym kierunku.

 

Oprócz leczenia farmakologicznego wiemy, że w leczeniu bólu u pacjentów z fibromialgią równie ważne są:

  • regularne ćwiczenia aerobowe np. w basenie, nie przeciążające mięśni
  • kontrola stresu, medytacja, ćwiczenia oddechowe
  • odpowiednio dobrana dieta i suplementacja diety
  • masaż i terapia manualna

 

Dlaczego warto zastanowić się nad diagnostyką jelit gdy cierpisz na fibromialgię? Dlatego, że ostatnie badania potwierdzają występowanie przerostu bakterii w jelicie cienkim (z ang. SIBO- small intestine bacterial overgrowth) u pacjentów z fibromialgią. Skuteczna terapia SIBO może więc przełożyć się na mniejsze bóle mięśni.

Czytaj więcej w naszym nowym artykule tutaj.

 

 

 

Źródło:

http://www.painmedicinenews.com/Clinical-Pain-Medicine/Article/10-16/Evidence-Supports-Combination-Therapy-For-Treating-Fibromyalgia-Pain/37997

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław