Parestezje, uciążliwe uczucie mrowienia, drętwienia lub palenia skóry, z reguły odczuwane w kończynach górnych lub dolnych. Co mogą oznaczać?

Przyczyny parestezji.

Parestezje to najczęściej skutek ucisku lub uszkodzenia nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego. Parestezje mogą być przemijające lub przewlekłe.

Parestezje przemijające- parestezje nóg, stóp, ramion lub rąk to najczęściej spotykane parestezje przemijające. Wywoływane są przez tymczasowe ograniczenie dopływu krwi do nerwów poprzez ucisk na nerw jak np. w czasie snu lub długiego siedzenia z ręką w niewygodnej pozycji. Inne przyczyny to hiperwentylacja i ataki paniki.

Parestezje przewlekłe- spowodowane uszkodzeniem nerwów lub złą cyrkulacją. U starszych ludzi parestezje te mogą być spowodowane chorobą naczyń, miażdżycą, przez co przepływ krwi w zwężonych naczyniach krwionośnych jest niedostateczny i do nerwów nie docierają substancje odżywcze.

Przewlekła parestezja może być też objawem:

  • niedoboru witamin
  • niedożywienia
  • cukrzycy
  • niedoczynności tarczycy lub przytarczyc
  • zatruciem rtęcią.

 

Parestezje mogą występować przy chorobach stawów- reumatoidalnym lub łuszczycowym zapaleniu stawów albo zespole cieśni nadgarstka. Przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe lub dyskopatia szyjna lub lędźwiowa mogą powodować ucisk na korzenie nerwów i wywoływać objawy drętwienia lub mrowienia. Podobnie z przepuklinami krążków międzykręgowych- taki 'wysunięty' krążek uciskając na nerw powoduje jego uszkodzenie, a co za tym idzie często ból i parestezje w obszarze nerwu.

Innym rodzajem parestezji może być ta wynikająca z uszkodzenia samych neuronów- neuropatie, polineuropatie lub choroby demielinizacyjne.

 

Parestezje i chiropraktyka- jak pomagamy?

Do naszego gabinetu często zgłaszają się pacjenci z bólem szyi i mrowieniem lub drętwieniem w rękach, szczególnie w nocy lub po przebudzeniu. Najczęstszą przyczyną takich objawów jest dysfunkcja stawów międzykręgowych szyi i odcinka piersiowego kręgosłupa wraz z wzmożonym napięciem mięśni szyi i karku. Parestezje w rękach lub dłoniach powstają wtedy, gdy nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie i stawy 'irytują' nerwy przesyłające impulsy nerwowe do rąk. 

Zabiegi chiropraktyczne połączone z masażem i fjizjoterapią skutecznie 'odblokowują' dany odcinek kręgosłupa i pozwalają nerwom na lepszą pracę, zmniejszając objawy mrowienia i drętwienia.

 

 

Masz problem z drętwieniem lub mrowieniem w nogach lub rękach? Zadzwoń do nas pod nr tel. 71 305 0109 i umów się na wizytę!

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław