Poranny ból i sztywność kręgosłupa- co może oznaczać i jak leczyć? Dr Mateusz Nowacki D.C. Wrocław.

Poranny ból i sztywność kręgosłupa- ZZSK i inne przyczyny.

Jeżeli trafiłeś na tą stronę, najprawdopodobniej nurtuje cię jedno pytanie: skąd bierze się sztywność i ból w twoich plecach o poranku...?

Co powinno cie zaniepokoić? Czy dolega ci:

  • przewlekły ból dolnego odcinka kręgosłupa, który nasilony jest nad ranem lub tuż po obudzeniu się?
  • czy masz uczucie sztywności w plecach zaraz po wstaniu z łóżka trwające dłużej niż 30 minut?
  • czy ból kręgosłupa zmniejsza się po wysiłku fizycznym i nasila po dłuższym okresie w bezruchu?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, może to oznaczać że cierpisz na zapalenie stawów z zajęciem stawów kręgosłupa (spondyloartropatia).

Jednym z przykładów spondyloartropatii jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (w skrócie ZZSK). Jest to autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej, która występuje najczęściej u mężczyzn w młodym i średnim wieku. Oprócz objawów opisanych powyżej, ZZSK charakteryzuje się obustronnymi zmianami zapalnymi w stawach krzyżowo-biodrowych widocznych na rentgenie kręgosłupa, rezonansie magnetycznym lub tomografie i charakterystycznymi wynikami badań krwi

Objawy mogą występować nie tylko w kręgosłupie. W miarę postępowania choroby pojawiają się ból i tkliwość klatki piersiowej, zmęczenie, bóle i obrzęk innych stawów, np. kolan, bioder, stany zapalne oczu, a czasami objawy neurologiczne.

 

Jak leczy się ZZSK?

W leczeniu choroby stosuje się leki przeciwzapalne oraz immunosupresyjne i rehabilitację. Leki przeciwzapalne stosowane przez dłuższy okres czasu niosą jednak za sobą pewne ryzyko (przeczytaj TUTAJ).

Dobrą alternatywą mogą być suplementy przeciwzapalne jak np. kurkuma (turmeric) lub imbir oraz odpowiednia dieta, która zmniejszy stan zapalny organizmu. Ważna jest też gimnastyka oraz ćwiczenia rozciągające kręgosłupa w celu utrzymania mobilności pleców.

 

Polecane przez nas suplementy przy zapaleniu stawów:

Kwas L-askorbinowy (witamina C) (Medicaline)

Wiśnia i Ostryż Kompleks (Solgar)

Kwas omega-3 (Swanson)

 

Zabiegi chiropraktyczne i terapia manualna w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa często przynoszą pacjentom znaczną ulgę. Studium przypadku pacjenta z ZZSK opisana w 2003 roku w dzienniku Journal of Manipulative and Physiological Therapeutics potwierdziła, że chiropraktyczna manipulacja kręgosłupa połączona z ćwiczeniami może poprawić jakość życia pacjenta. 

W naszym gabinecie łączymy terapię manualną i fizjoterapię wraz dietoterapią, co przynosi znacznie lepsze rezultaty aniżeli każda z tych metod używana osobno.

 

Co zalecamy przy porannej sztywności kręgosłupa (skuteczne też przy ZZSK)?

  1. Chiropraktyka/ terapia manualna- skuteczna i bezpieczna w zwalczaniu bólu i sztywności pleców. Zabiegi skupiają się na korekcie dysfunkcyjnych (zablokowanych) stawów kręgosłupa lub miednicy, co skutkuje zwiększoną ruchomością stawów i mniejszym bólem.
  2. Masaże/fizjoterapia- terapie tkanek miękkich kręgosłupa i kończyn dolnych również są istotnym elementem walki ze sztywnością pleców.
  3. Dietoterapia uzupełniona odpowiednio dobraną suplementacją, np. magnezem, kurkumą, imbirem, kwasami omega-3 itp. 
  4. Ćwiczenia kręgosłupa- ćwiczenia rozciągające mięśnie grzbietu, pośladki i kończyny dolne, pływanie.
  5. Odpowiednio dopasowany materac.

 

Na szczęście poważne przyczyny porannego bólu i sztywności kręgosłupa jak ZZSK są relatywnie rzadkie!

Zdecydowanie częściej problemem są napięte mięśnie kręgosłupa, dysfunkcja stawów miednicy i pleców oraz nieodpowiednio dobrany materac. Objawy sztywności pleców rano lub wieczorem u starszych osób z kolei mogą świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych (degeneracji) stawów kręgosłupa. 

 

 

Źródło:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14569222

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław