Zawroty głowy, a odcinek szyjny kręgosłupa. Czy istnieje powiązanie? Chiropraktyk może pomóc.

Zawroty głowy, czyli subiektywne odczucie wirowania lub braku równowagi, mogą mieć wiele przyczyn np. uszkodzenie mechaniczne ucha, choroby bakteryjne lub wirusowe, uszkodzenie nerwu VIII, nowotwory, zaburzenia krążenia i inne.

 

W praktyce, często spotykamy pacjentów z zawrotami pochodzenia szyjnego- zespół zawrotu szyjnego, u których dochodzi do znacznej poprawy dzięki zabiegom chiropraktycznym.

Wiele badań naukowych wykazało bowiem, że odcinek szyjny kręgosłupa ma znaczący wpływ na balans, koordynację i równowagę. Wynika to z faktu, że komunikacja pomiędzy górnym odcinkiem kręgosłupa szyjnego, a ośrodkami równowagi znajdującymi się w uchu wewnętrznym i móżdżku jest bardzo ważna. W stawach i mięśniach szyi znajduje się ogromna ilość czułych receptorów, odbierających i przesyłających dalej informację o naszym położeniu w przestrzeni z każdym ruchem głowy. W momencie zaburzenia funkcji tych receptorów, np. przez blokadę w stawach, zwyrodnienie kręgosłupa lub sztywność w mięśniach, dochodzi do utraty tej komunikacji i w rezultacie- zawrotów głowy.

 

W zespole zawrotu szyjnego możesz mieć następujące objawy:

- zawroty głowy trwające od kilku minut do kilku godzin

- zawroty nasilają się przy ruchu głową i zmianie pozycji lub utrzymywaniu jednej pozycji przez dłuższy czas

- problemy z równowagą

- ból szyi lub ból głowy

 

Poprzez zastosowanie manipulacyjnych zabiegów chiropraktycznych, terapii tkanek miękkich i odpowiednio dobranych ćwiczeń, możliwe jest przywrócenie funkcji stawów kręgosłupa oraz relaksacja mięśni, wiązadeł i powięzi szyi, a co za tym idzie redukcja zawrotów głowy.

 

 

Łagodny, położeniowy zawrót głowy (BPPV).

Kolejną dość częstą przyczyną zawrotów głowy jest łagodny, położeniowy zawrót głowy (z ang. BPPV- benign paroxysmal positional vertigo). To dysfunkcja błędnika charakteryzująca się z reguły dość silnymi i nieprzyjemnymi, ale trwającymi krótką chwilę zawrotami głowy związanymi ze zmianą pozycji ciała (np. obracanie się w łóżku, wstawania z pozycji leżącej). Czasami zawrotom towarzyszą nudności. 

Skuteczną i dającą szybkie rezultaty metodą leczenia jest tzw. manewr uwalniający - np. Epley'a, który polega na repozycji otolitów w kanałach półkolistych błędnika przez terapeutę lub lekarza. W przypadku takiego schorzenia używamy manipulacji kręgosłupa jako terapii wspomagającej, jeśli jest wskazana.

 

 

dr Mateusz Nowacki D.C., MSc Clinical Management of Pain (Headache)

 

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław