Bóle kręgosłupa- co nowego w badaniach?

Leczenie zwyrodnienia krążka międzykręgowego przy użyciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Zhu i inni. J Ethnopharmacol 2020 Jul 29.

Obecnie krajowi i zagraniczni uczeni przeprowadzili wiele badań, m.in. w zakresie mechanizmów molekularny i czynników predysponujących do zwyrodnienia krążków międzykręgowych, co stanowi dobrą podstawę do przyszłych badań. Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) jako wieloskładnikowy rodzaj leczenia ukierunkowany na wiele celów, może wywoływać synergistyczne efekty zwiększając tym samym swą skuteczność. Jak przewidują badacze, TCM powinna odegrać niezastąpioną rolę w przyszłym leczeniu choroby zwyrodnieniowej krążków międzykręgowych.

Źródlo: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32738389/

 

Zabiegi radiofrekwencji w leczeniu przewlekłego bólu pleców: przegląd systematyczny i meta-analiza. Chappell i inni. BMJ Open 2020 Jul 21

Wydaje się, że zabiegi radiofrekwencji dla wybranych punktów anatomicznych odcinka lędźwiowo-krzyżowego ma niewielki, krótkotrwały pozytywny wpływ na leczenie pacjentów z przewlekłym bólem pleców. Jednak jakość danych naukowych dla większości wyników badań jest niska lub bardzo niska i nadal istnieje pewien stopień niepewności, szczególnie co do czasu utrzymania efektu terapeutycznego.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32699129/

 

Dodanie specjalnych ćwiczeń wzmacniających biodra do konwencjonalnej terapii rehabilitacyjnej w bólu pleców: przegląd systematyczny i meta-analiza. de Jesus i inni. Clin Rehabilation 2020 Jul 21

Pięć badań spełniło kryteria kwalifikacyjne (309 pacjentów). Cztery badania obejmowały wzmocnienie biodra w połączeniu z innymi interwencjami, podczas gdy w jednym badaniu oceniano wzmocnienie biodra jako samodzielną interwencję. Ćwiczenia wzmacniające biodra poprawiły ból i niepełnosprawność u osób z bólem pleców w porównaniu z interwencjami, w których wzmocnienie bioder nie zostało wykorzystane. Jakość danych naukowych dotyczących bólu oceniono jako umiarkowaną. Autorzy w podsumowaniu stwierdzają, że dodanie specjalnych ćwiczeń wzmacniających staw biodrowy do konwencjonalnej terapii rehabilitacyjnej może być korzystne dla złagodzenia bólu i zmniejszenia stopnia niepełnosprawności u pacjentów z bólem pleców.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32691625/

 

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław