Zaskakujące przyczyny zwyrodnienia stawów kolanowych?

 

Czy wiedziałeś, że występowanie zwyrodnienia stawów kolanowych wzrosło dwukrotnie od połowy XX wieku? Dlaczego?

Badania Wallace i innych (2017) sugerują, że częstsze występowanie choroby zwyrodnieniowej kolan nie jest spowodowane faktem, że po prostu żyjemy dłużej i stawy ulegają przez to zniszczeniu. Okazuje się bowiem, że już kilka tysięcy lat temu u ludzi występowały takie zmiany.

Naukowcy postulują, że być może głównym powodem plagi zwyrodnienia w stawach są zmiany w naszym stylu życia- brak regularnego ruchu oraz zła dieta!

Aby chrząstka nie uległa przedwczesnemu zniszczeniu, musi być stale stymulowana i odpowiednio odżywiana. Regularny sport choć obciąża stawy, dostarcza też tkankom ich "pokarmu". Pamiętajcie, że chrząstka to struktura słabo ukrwiona toteż do przeżycia potrzebuje stymulacji i odpowiedniego odżywiania. Bez niej po prostu zanika, robi się słabsza i łatwiej o jej uraz.

Dzisiejsza dieta wielu ludzi bogata jest w cukry, produkty smażone oraz przetworzone, co również prowadzi do gorszego odżywiania chrząstki oraz występowanie przewlekłych stanów zapalnych. A utrzymujący się stan zapalny w końcu wyniszczy też stawy!

Zadbaj więc o swoje stawy zanim będzie za późno i usłyszysz od lekarza, że potrzebujesz endoprotezy (na którą w kolejce poczekasz przynajmniej kilka lat na NFZ...)!

 

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław