Witamina C. Pomoże ci w bólach kręgosłupa? Blog dr Mateusz Nowacki DC Wrocław.

 

Witamina C pełni ważną rolę jako kofaktor w produkcji kolagenu, budulca więzadeł, ścięgien i kości. Czy może mieć też wpływ na bóle kręgosłupa?

 

Ostatnie badania pokazały, że u dużej części populacji występuje niski poziom witaminy C. Dionne i inni (2016) postawili hipotezę, że brak witaminy C w organizmie wpływa negatywnie na jakość kolagenu i może mieć wpływ na ból pleców.

W badaniach wzięło udział 4742 osób, obywateli USA, którzy uczestniczyli w narodowych badaniach zdrowia oraz żywienia miedzy 2003 a 2004 roku. Niski poziom stężenia witaminy C w surowicy powiązany był z bólami szyi, bólami lędźwi i między innymi miał związek z ograniczeniem codziennego funkcjonowania.

 

Carr i McCall (2017) sugerują, że witamina C może również brać udział w syntezie amidowych peptydów opioidowych, wpływając na proces odczuwania bólu. Oprócz opisania zachodzących procesów chemicznych, autorzy przytaczają też przykład mniejszego użycia opioidowych leków przeciwbólowych pooperacyjnie u pacjentów, którym podaje się wysokie dawki witaminy C.

 

Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle układu ruchu może warto zastanowić się w takim razie nad suplementacją witaminy C (po konsultacji z lekarzem lub terapeutą)? Optymalna dawka suplementacji powinna wynosić około 200mg dziennie (zawartość witaminy C w 5 porcjach owoców i warzyw dziennie- źródło informacji tutaj)

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław