Czy bieganie jest dobre dla kręgosłupa? Blog dr Mateusz Nowacki DC Wrocław.

 

Okazuje się, że bieganie nie tylko korzystnie wpłynie na krążenie, układ odpornościowy czy wydolność oddechową, ale również na twój kręgosłup!

Opublikowane w dzienniku Scientific Reports badania Belavy i innych (2017) jako pierwsze potwierdziły korzystny wpływ biegania na krążki międzykręgowe. Pozytywne zmiany w nawodnieniu krążków w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz w zawartych w nich proteoglikanach (PG) zostały zaobserwowane na rezonansie magnetycznym zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Biorący udział w badaniach musieli biegać co najmniej od 5 lat i minimum 20 km tygodniowo. Optymalne tempo wynosiło do 2 m/s (7.2 km/h).

Naukowcy dowiedli, że krążki międzykręgowe u biegaczy, w porównaniu z osobami nie biegającymi, reagują hipertrofią na systematyczne i niezbyt duże obciążenia, podobnie jak mięśnie szkieletowe. Pamiętajmy, że krążki są strukturami o słabym ukrwieniu i unerwieniu i aby pozyskały substancje odżywcze, konieczna jest ich "interakcja" z sąsiadującymi kręgami (tzw. imbibicja). Tłumaczy to konieczność często długotrwałej rehabilitacji w schorzeniach krążków (np. przepukliny).

Warto zauważyć jednak, że badania Belavy i innych przeprowadzone były na grupie zdrowych osób między 25 a 35 rokiem życia, bez schorzeń lub bólów kręgosłupa. Z praktyki wiemy, że u osób z chorobami krążka międzykręgowego bieganie może okazać się zbyt dużym przeciążeniem i jest nie wskazane. W takich przypadkach bieg można zastąpić szybszym chodzeniem np. nordic walking lub ćwiczeniami w wodzie.

 

 

 

Źródło: https://www.nature.com/articles/srep45975

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław