Dorosły człowieku- tańcz! O tym jak przez taniec stajemy się mądrzejsi. 

 

Mow-Ciaem-studia-taca-wrocaw
Mow-Ciaem-studia-taca-wrocaw1
Mow-Ciaem-studia-taca-wrocaw2

 

Często gdy myślimy o tańcu, widzimy w nim zajęcia dla dzieci, kurs pierwszego tańca, salsy czy okazjonalne potańcówki zakrapiane alkoholem. Wiemy też, że to przyjemna forma ruchu, choć nie każdy traktuje ją poważnie.
Badania pokazują, że taniec nie tylko poprawia kondycję fizyczną czy nastrój, lecz także wspiera rozwój zdolności poznawczych, w tym pomaga w zapobieganiu demencji. Aby w pełni docenić znaczenie tańca, warto przyjrzeć się, jak wpływa on na różne aspekty funkcjonowania mózgu, od neuroplastyczności po integrację zmysłów.

Mądrzejsi od tańca. 

Nasze codzienne życie jest ruchowo podobne. Od wstania z łóżka po przebudzeniu, drogę do pracy, zakupy, sprzątanie, gotowanie, aż po powrót do łóżka powtarzamy te same trasy i schematy ruchowe. Często towarzyszy temu dużo siedzenia. Z łóżka do stołu, ze stołu do samochodu, z samochodu do biurka, z biurka do samochodu, z samochodu na kanapę, aż na końcu do łóżka.
Rozwój miast i udogodnień ułatwiających nasze życie, spowodował, że ciała nie mają wystarczająco dużo zmiennych w swojej codziennej przestrzeni by mogły przyjmować różne plany adaptacyjne. Chodzimy głównie po płaskim, produkty na sklepowych półkach są na wyciągnięcie ręki, na poziomie wzroku i nie musimy nawet podnieść rąk ponad głowę czy kucnąć. 

Ktoś pomyśli: ale to nie o mnie; jeżdżę do pracy rowerem, weekendami pływam a w chwilach przerw od pracy rozwiązuje sudoku.
Zgoda, jednak po jakimś czasie regularności w tych aktywnościach, stają się one kolejnym powtarzalnym wzorcem ze stałą siecią połączeń między neuronami. Aby zachować zdrowie i witalność naszego mózgu, potrzebujemy go stymulować do tworzenia nowych. 

Taniec = inteligencja. 

Inteligencja nie jest jedynie wartością liczbową, jak wynik testu IQ. Zgodnie z definicją Jeana Piageta, inteligencja to zdolność do radzenia sobie w sytuacjach, w których nie mamy gotowych rozwiązań. Jest to umiejętność podejmowania decyzji na podstawie analizy dostępnych informacji i przewidywania konsekwencji różnych działań. W kontekście neurologii, inteligencja wiąże się z plastycznością mózgu, czyli zdolnością do tworzenia nowych połączeń między neuronami i adaptacji do zmieniających się warunków.

W badaniu prowadzonym przez Albert Einstein College of Medicine wykazano, że taniec wyróżnia się na tle innych form aktywności fizycznej pod względem korzyści dla mózgu. Powód? Taniec wymaga podejmowania szybkich, spontanicznych decyzji oraz integracji różnych funkcji mózgowych – kinestetycznych, racjonalnych, muzycznych i emocjonalnych. Ta złożoność działań stymuluje mózg w sposób, który nie jest osiągalny przez inne formy aktywności fizycznej, takie jak tenis czy rozwiązywanie krzyżówek, które często polegają na powtarzalnych schematach i mniej angażują cały mózg.

Taniec wspiera neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do adaptacji poprzez tworzenie nowych połączeń nerwowych. Proces ten jest kluczowy dla utrzymania funkcji poznawczych w miarę starzenia się. Jak wyjaśnia dr Joseph Coyle z Harvard Medical School, kora mózgowa i hipokamp – obszary odpowiedzialne za pamięć i uczenie się – są niezwykle plastyczne i mogą się przebudowywać w odpowiedzi na nowe doświadczenia.

Ma też to swoje zastosowanie gdy pomyślimy o zawodach, które wymagają umiejętności analityczne czy kreatywne a są wykonywane zza biurka. Ruch jest konieczny by stymulować mózg do aktywizacji innych obszarów co może pozytywnie wpłynąć na rezultaty pracy. Kiedyś mówiliśmy o przewietrzeniu głowy rozumiejąc przez to potrzeby dotlenienia. Może powinnyśmy też czasem przeruszać ciało, by mózg odżywiony i pobudzony do dalszej pracy. 

Powyższe badania wskazały, że taniec może znacznie zmniejszyć ryzyko demencji. W badaniu, które objęło osoby starsze, analizowano wpływ różnych aktywności na zdolności poznawcze. Okazało się, że spośród wielu form rekreacji, tylko taniec oferował istotną ochronę przed demencją, redukując ryzyko o 76%. Dla porównania, rozwiązywanie krzyżówek zmniejszało ryzyko o 47%, a inne formy aktywności fizycznej, takie jak pływanie czy tenis, nie miały wpływu na zapobieganie demencji.

Do tańca. 

Dzięki wymaganiom, jakie stawia taniec – od podejmowania szybkich decyzji po integrację różnych funkcji mózgowych – jest on skuteczniejszy niż inne formy aktywności. Zatem, niezależnie od wieku, warto tańczyć często i cieszyć się korzyściami, jakie ta wyjątkowa forma aktywności przynosi dla ciała i umysłu.

 

 

Malwina, studio tańca Mów Ciałem Wrocław

 

Źródło: https://socialdance.stanford.edu/syllabi/smarter.htm

 

https://www.instagram.com/mowcialem/

 

 

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław