Uważaj! 6 najbardziej powszechnych i szkodliwych składników w kremach do opalania.

 

Często zapominamy, że to co nakładamy na swoje ciała, jest równie ważne jak to, co jemy i czym je odżywiamy.

FAKT: Skóra jest twoim największym narządem i stanowi barierę ochronną ciała przed światem zewnętrznym. Nasza skóra może wchłonąć wiele z tego, co na nią nakładamy, co oznacza, że szkodliwe chemikalia w produktach do pielęgnacji ciała, w tym w filtrach przeciwsłonecznych, mogą dostać się do krwioobiegu i krążyć po całym ciele, powodując spustoszenie w układach odpornościowych i hormonalnych.

Niedawno Environmental Working Group (EWG) opublikowała przewodnik po słonecznych wydaniach 2018, który zawiera listę szkodliwych składników, na które należy zwrócić uwagę przed zakupieniem kemu z filtrem słonecznym.

 

 

 

 

6 najbardziej powszechnych i szkodliwych składników w kremach do opalania:

1. Oxybenzone jest pochodną trującego benzafenonu. Znajduje się w prawie każdym tańszym kremie/balsamie z filtrem UV. O dziwo także w paru bardzo drogich. Oxybenzone gromadzi się w skórze. Może powodować do egzemy i reakcji alergicznych. Oxybenzone wpływa także na pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego. Zbadano już dokładnie ten składnik i niestety potwierdzono, że może mieć bardzo zły wpływ na płód ciężarnej kobiety. Absolutnie nie należy stosować kosmetyków z tym składnikiem podczas ciąży czy karmiących piersią. I oczywiście dla dzieci! Ten składnik może też kryć się pod nazwą Benzophenone -3 lub Benzophenone -4). Environmental Working Group (EWG -uznała oksybenzon za jeden z najbardziej toksycznych składników kosmetycznych, może on nawet prowadzić do zaburzeń hormonalnych związanych z endometriozą.

2. Octinoxate - może wywołać kontaktowe zapalenie skóry, trądzik, wysypkę, zapalenie mieszków włosowych i podrażnienie skóry. Badania opublikowane w czasopiśmie Toxicology wykazały, że zakłóca pracę tarczycy i negatywnie wpływa na układ nerwowy.

3. Retinyl palmitate - nie jest on toksyczny, jednak staje się niebezpieczny pod wpływem światła słonecznego. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe sprawia, że ta pochodna retinolu ulega rozpadowi i wytworzy wolne rodniki zwiększając ryzyko raka skóry. To najpopularniejsza forma witaminy A.

RETINOIDY CZYLI WITAMINA A, również trzeba wystrzegać się będąc w ciąży (Retinoidy są substancjami teratogennymi, czyli mogą wywołać wady rozwojowe u płodu. Najczęściej uszkadzają układ nerwowy oraz podniebienie, małżowiny uszne oraz twarzoczaszkę. Mogą być także przyczyną zaburzeń rozwoju intelektualnego dziecka, wad serca i naczyń krwionośnych. Zwiększają także ryzyko poronień). W roku 2010, kiedy EWG po raz pierwszy badało szkodliwe działanie palmitynianu retinylu w kremach przeciwsłonecznych na rynku, prawie 40 procent produktów, zawierało witaminę A. Od tego czasu użycie tego szkodliwego składnika spadło o prawie połowę, gdyż dowody na toksyczność tego składnika są nie do podważenia. Witamina A może znajdować się pod nazwami INCI: 1. retinol (wit. A, All-trans Retinol) 2. palmitynian retinolu (Retinyl Palmitate, Retinal Palmitate) 3. retinaldehyd (Retinal) - 4. innymi, ponieważ nieustannie powstają nowe modyfikacje witaminy A

4. Parabeny - należą do najczęstszych alergenów, a ich stosowanie może powodować uwrażliwienie skóry na działanie czynników zewnętrznych. Parabeny na etykietach można znaleźć pod nazwami: * Methylparaben * Ethylparaben * Propylparaben * Butylparaben * Isobutylparaben * Benzylparaben

5. Homosalat - składnik ten kumuluje się w skórze i nie jest tak szybko wydalany z organizmu, jak inne toksyny, przez co zaburza poziom estrogenu, androgenu i progesteronu (dla tego w szczególności mężczyźni powinni uważać na ten składnik w kremach).

6. Octocrylene - podobnie jak retinol wytwarza wolne rodniki, które mogą prowadzić do mutacji i uszkadzać komórki po wystawieniu na działanie promieni słonecznych.

 

 

 

Referencje:

1.https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-problem-with-vitamin-a/#.Wx-NXC1y80Q

2.https://www.ewg.org/sunscreen/#.Wx-LLy1y80Q

3. https://www.amymyersmd.com/2018/05/sunscreen-ingredients-to-avoid/

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław