Napięciowy ból głowy- problem 85% populacji!

Napięciowy ból głowy to najczęściej występujący typ pierwotnego bólu głowy. Najczęstszy, a zarazem najmniej poznany!

 

Cierpi na niego dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn. Napięciowy ból głowy (NBG) może współistnieć z migreną i rzeczywiście często pojawia się pomiędzy atakami migren. U niektórych pacjentów ból głowy może zmienić charakter oraz natężenie, przechodząc w tzw. przewlekły codzienny ból głowy. W wielu przypadkach pojawienie się takiego rodzaju bólu wiążę się z nadużywaniem leków przeciwbólowych. 

 

Ten obustronny, tępy i "ugniatający" ból często pojawia się rano i narasta stopniowo w ciągu dnia.

Za potencjalne czynniki odpowiedzialne za powstawanie NBG uznaje się obecnie

  • stres
  • czynniki środowiskowe i genetyczne oraz
  • zaburzenia pracy ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. 

 

Opcje leczenia napięciowego bólu głowy zaczynają się od farmakoterapii, a kończą na technikach relaksacyjnych. Akupunktura, masaż, biofeedback to metody warte wypróbowania, które nie niosą za sobą niepożądanych skutków ubocznych i ryzyka uzależnienia (jak w przypadku niektórych leków).

Z naszej praktyki wiemy, że to właśnie połączenie terapii "ciała" i "umysłu" dają najlepsze rezultaty. Regularne zażywanie medykamentów nie prowadzi bowiem do pozytywnych zmian w funkcjonowaniu organizmu, które mogłyby skutecznie zapobiegać nawrotom bólu. To w większości przypadków "gaszenie pożaru". Wyjątkiem są tu przewlekłe codzienne bóle głowy, które rzeczywiście bez wsparcia lekami wykazują dużą oporność na leczenie niefarmakologiczne.

 

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław