Bóle głowy- czy to co jesz ma znaczenie? Blog dr Mateusz Nowacki DC Wrocław.

Czy zauważyłaś związek pomiędzy twoim bólem głowy i jedzeniem? Jeśli tak, czytaj dalej.

Przegląd badań z 2016 opublikowany w dzienniku "Headache: The Journal of Head and Face Pain" wykazał, że niektóre pokarmy spożywane regularnie u pacjentów z bólami głowy czy migrenami mogą mieć związek z nasileniem objawów.

 

I tak:

  • najmocniejszy związek z bólami głowy miało odstawienia kofeiny i podania pacjentom wzmacniaczy smaku (MSG)
  • w przypadku substancja słodzącej- aspartamu, wnioski nie były jednoznaczne bowiem w 2 pracach potwierdzono, a w 2 odrzucono związek pomiędzy spożyciem aspartamu a bólem głowy
  • potwierdziło się przypuszczenie, że najprawdopodobniej u pacjentów z nietolerancją lub nadwrażliwością na gluten bóle głowy pojawiają się częściej właśnie po spożyciu glutenu
  • 2 na 3 randomizowane badania kliniczne potwierdziły, że eliminacja pokarmów na które występuję nietolerancja (dodatnie wyniki w zakresie przeciwciał IgG) skutkuje zmniejszeniem występowania bólów głowy i migren.

Podsumowując, to co jesz może mieć związek z twoimi bólami głowy czy migrenami. Pamiętaj, że biorąc kolejną tabletkę przeciwbólową nie wiedząc tak naprawdę gdzie leży źródło twojego bólu nic nie zmieniasz.

To nie jest leczenie choć wielu lekarzy tak to nazywa. To jedynie próba krótkotrwałego zmniejszenia objawów bólowych. Oczywiście, wielu z was cierpiących np. na migreny będzie musiało raz na jakiś czas korzystać czy to z tryptanów czy to z innych leków przerywających lub zapobiegających atakom bólu.

Jednak tym z was, którzy nie cierpią na migreny pozostaje wiele opcji zanim konieczne będzie regularne zażywanie tabletek. Poznaj swój organizm, obserwuj go. Sprawdź, jak czujesz się po zjedzeniu obiadu czy lunchu lub po wypiciu kieliszka wina. To pozwoli zbliżyć się Tobie do eliminacji bólów głowy w przyszłości.

 

 

 

Źródło: Martin, V. T. and Vij, B. (2016), Diet and Headache: Part 1. Headache: The Journal of Head and Face Pain, 56: 1543–1552. doi:10.1111/head.12953

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław