Spodziewasz się pierwszego dziecka? Badania w dzienniku Journal of American Academy of Orthopaedic Surgeons donoszą, że u przynajmniej połowy kobiet po pierwszej ciąży wystąpi ból pleców.

Dlaczego więc bóle kręgosłupa występują tak często u kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka?

 

Ciąża

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ciąża wiąże się z przybraniem na wadze, a najwięcej dodatkowych kilogramów rozmieszczonych zostaje w okolicach brzucha. Większe obciążenie powoduje pogłębienie lordozy lędźwiowej (naturalnego wygięcia pleców w stronę brzuszną), co może skutkować przeciążeniem stawów kręgosłupa. Większe obciążenie dolnej części pleców może też skutkować wystąpieniem rwy kulszowej,dysfunkcją stawu krzyżowo-biodrowego lub zespołem mięśnia gruszkowatego.
Ciąża związana jest również ze zmianami hormonalnymi, które powodują rozluźnienie więzadeł i stawów w celu przygotowania organizmu do porodu. Może to prowadzić do nadmiernej mobilności w stawach (hipermobilność), co w połączeniu ze słabymi mięśnimi kręgosłupa i mięśniami brzucha powoduje ból pleców i miednicy.

 

Poród

Po 9 miesiącach zmian w ciele kobiety nadchodzi dzień porodu. Naturalny poród wiąże się ze znacznym rozszerzeniem miednicy, potencjalnie mogącym uszkodzić stawy krzyżowo-biodrowe i spojenie łonowe. Cesarskie cięcie niesie ze sobą konieczność przecięcia mięśni brzucha- co wpłynie negatywnie na stabilizację kręgosłupa nawet przez kilka miesięcy po porodzie.

 

Macierzyństwo

Po okresie ciąży i porodzie, pełnym zmian i obciążeń zachodzących w organizmie kobiety, zamiast odpoczynku przychodzi czas miacierzyństwa. Większość młodych mam ma niewiele czasu na odpoczynek, ćwiczenia i regenerację. Przespana noc to rzadkość... Co gorsze, opieka nad dzieckiem naraża twoje plecy na nowe obciążenia- noszenie i podnoszenie niemowlaka, przenoszenie dziecka w foteliku samochodowym, dźwiganie torby na jednym ramieniu itd.

 

Co więc robić, aby uniknąć bólu kręgosłupa w ciąży i po urodzeniu dziecka?

Przede wszystkim zbadaj swój kręgosłup u wykwalifikowanego terapeuty zanim pojawi się ból! W naszym gabinecie będziemy w stanie określić czy obecne są u ciebie problemy mogące zwiększyć ryzyko wystąpienia bólu w czasie ciąży lub przy porodzie.
Jeżeli już odczuwasz ból- nie czekaj aż sam zniknie. Sięgnij po pomoc, a my doradzimy Ci jak w sposób naturalnie, bezpiecznie i bez użycia leków pozbyć się dolegliwości.

 

 

Źródło: http://www.spine-health.com/blog/back-pain-and-pregnancy-triple-whammy-having-child

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław