Ziołolecznictwo w leczeniu bólu kręgosłupa- czy warto spróbować?

 

Schorzenia kręgosłupa stają się chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Czy w walce z bólem ziołolecznictwo jest skuteczne? Sprawdźmy 2 często stosowane suplementy!

 

W 2014r. na stronie Cochrane.org ukazała się publikacja "Herbal medicine for low back pain". Pod uwagę wzięto 14 badań, 6 ziół i łącznie 2050 dorosłych osób z niespecyficznym ostrym lub przewlekłym bólem kręgosłupa.

2 suplementy diety dostępne na naszym rynku w formie tabletek przykuły moją uwagę. To kora wierzby białej (white willow bark) oraz korzeń diabelskiego pazura (devil's claw). Kora wierzby białej w dawkach 120-240mg dziennie zmniejszyła ból lepiej niż placebo i porównywalnie do leku przeciwzapalnego (Vioxx). Podobnie w przypadku wyciągu z korzenia diabelskiego pazura - dawki od 50 do 100mg dziennie były skuteczne. Powyższe substancje wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, najprawdopodobniej to stąd wynika ich lecznicze działanie.

 

Czy zalecałbym w takim razie wszystkim z bólem kręgosłupem powyższe suplementy?

Myślę, że na początku nie, szczególnie jeśli ból trwa niedługo (mniej niż 3 miesiące). Warto rozpocząć leczenie od dokładnej oceny stanu kręgosłupa podczas badania fizykalnego. Terapeuta czy lekarz powinien zbadać cię pod kątem neurologicznym i mechanicznym. W przypadku przewlekłego bólu, przy dużych zmianach zwyrodnieniowych, sensytyzacji (przeczuleniu tkanek) warto natomiast rozważyć wdrożenie suplementacji od razu.

 

 

 

Źródlo: https://www.cochrane.org/CD004504/BACK_herbal-medicine-for-low-back-pain

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław