Twój stan psychiczny wpływa na odczuwanie bólu.

 

Czy wiedziałeś, że fizyczny ból wiąże się nierozerwalnie ze stanem twojego umysłu?

 

Jedni na taki sam nieprzyjemny bodziec (np. zastrzyk) zareagują gwałtownie i negatywnie, a inni ledwo co go odczują. U niektórych lekkie skaleczenie wywołuje silną, negatywną reakcję, wśród innych nie wywoła najmniejszego poruszenia. Za przykład możemy też podać reakcje dzieci na ból, jakże różne pomiędzy nimi!

Na to jak przetwarzamy ból ma wpływ wszystko to, co przydarzyło nam się do tej pory: doświadczenia, trauma, stres, jak również nasze wychowanie, osobowość, aktualny stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Jak często twój ból karku nasila się na przykład po stresujących wydarzeniach w pracy, a znika po tygodniowym urlopie...?

Ta zależność istnieje również w przeciwnym kierunku. Chroniczny ból kręgosłupa, bóle stawowe, mięśniowe lub bóle głowy wpływają negatywnie na nasze życie emocjonalne, na naszą osobowość, pracę, czas wolny, rodzinę. Dlatego w procesie leczenia nie możemy ograniczyć się tylko do terapii ciała, ale musimy zainteresować się również sferą mentalną. Aktualna wiedza naukowa podkreśla rolę psychoterapii, terapii poznawczo-behawioralnej i biofeedbacki w leczeniu chronicznego bólu.

 

Nasz zespół współpracuje z psychologiem i psychoterapeutą, mgr Michałem Kasprzycą. Prowadzi on w swoim gabinecie psychoterapię indywidualną osób dorosłych, dzieci, młodzieży, par i rodzin. Specjalizuje się w udzielaniu pomocy dorosłym przeżywającym kryzys emocjonalny, obniżenie nastroju, problemy nerwicowe, zaburzania lękowe, lęk napadowy oraz stres pourazowy. Więcej na jego temat przeczytacie na stronie http://www.gabinet-psychoterapeutyczny.org/

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław