Rwa kulszowa- czy dodatkowe leki przeciwbólowe są potrzebne?

Ostatnie badania z 2018 roku wzięły pod lupę działanie ketoprofenu i metyloprednizolonu w rwie kulszowej. Czy dodanie tych leków do standardowej terapii farmakologicznej przy rwie kulszowej ma sens?

 

Pomimo tego, że przeciwbólowe leki przeciwzapalne są powszechnie stosowane w ostrym bólu rwy kulszowej, ich skuteczność nie jest do końca znana i bywa kwestionowana.

Ketoprofen to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych hamujący aktywność COX-1 i COX-2. Metyloprednizolon to z kolei syntetyczny glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym.

Badania Gastaldiego i innych objęły porównanie obu tych leków podawanych dożylnie przez 5 dni z efektywnością standardowego leczenia farmakologicznego (paracetamol, tramadol, morfina). Ich działanie przyrównano również do placebo.

Porównując 3 grupy pacjentów nie odnotowano dodatkowego efektu przeciwbólowego. Niemniej jednak w grupie sterydowej w porównaniu z ketoprofenem i placebo większa część pacjentów odczuła ulgę w bólu w 3 dniu terapii.

 

 

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30576555

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław