Co cenią pacjenci w zabiegach terapii manualnej kręgosłupa i ćwiczeniach w domu przy rwie kulszowej i bólach nogi związanej z kręgosłupem?

Postrzeganie pacjenta danej interwencji medycznej może mieć wpływ na jej skuteczność i wykorzystanie szczególnie w takich przypadkach jak rwa kulszowa.
W kontrolowanym badaniu klinicznym (Maiers i inni 2016) opartym na wywiadach brało udział 174 pacjentów po 12 tygodniach zabiegów. Zapytano ich o poziom satysfakcji z zabiegów manualnych oraz zadanych ćwiczeń w domu.

Na poziom satysfakcji pacjentów miały interakcja z lekarzem i kadrą pracowniczą, postrzeganie efektów leczenia i przekaz informacji. Pacjentom podobały się ćwiczenia bowiem wykształcały nawyk aktywonści fizycznej i były dla nich wygodne. Doceniali też manipulację kręgosłupa za samą formę zabiegu oraz kompetencje terapeuty.


Większość pacjentów nie widziało negatywnych stron zabiegów i ćwiczeń, aczkolwiek konieczność regularneego wysiłku fizycznego oraz czas spędzony na zabiegach dla niektórych miały znaczenie.


Z naszych doświadczeń wynika jasno- im większe zaangażowanie pacjenta w proces leczenia, tym lepsze rezultaty. Co prawda pewne efekty terapii uzyskamy opierając się tylko na zabiegach tzw. biernych, ale do pełnego powrotu do zdrowia potrzebny jest też aktywny proces rehabilitacji oparty właśnie na ćwiczeniach oraz zmianach w stylu życia.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27705840

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław