Ból pleców może pojawić się nagle i mieć duży wpływ na twoje życie, rodzinę, hobby i karierę.

Wiedza na temat Twojego problemu wpływa często na skuteczność leczenia. Biorąc to pod uwagę, poniżej przedstawiam 8 ciekawostek i wskazówek, które mogą okazać się pomocne w walce z bólem.

1. Poziom twojego bólu nie zawsze odpowiada zakresowi schorzenia lub urazu.

Każdy z nas inaczej odczuwa ból. Nagły uraz pleców u jednych może skutkować ostrym bólem, a u innych może nie być nawet odczuwalny. Niekiedy pacjent z małym uszkodzeniem mięśni zgłasza się do szpitala, podczas gdy pacjent z poważniejszymi zmianami  zwyrodnieniowymi krążków międzykregowych odczuwa tylko przjeściowy i minimalny ból.

Przewlekły ból pleców- ból który trwa dłużej niż 6 tygodni, jest jeszcze bardziej tajemniczy. Często objawy pozostają, pomimo całkowitego wyleczenia urazu lub kontuzji.

2. Wyniki badań kręgosłupa nie zawsze podadzą Ci właściwą diagnozę.

Ważny punkt, choć wydaje się przeczyć logice. Zwyrodnienie stawów kręgosłupa lub krążków międzykręgowych widoczne na RTG lub rezonansie magnetycznym nie musi być przyczyną Twojego bólu kręgosłupa. Co ciekawe, większość osób które niegdy nie narzekają na bóle pleców ma widoczne zmiany zwyrodnieniowymi kręgosłupa na badaniach obrazowych.

3. Zwyrodnienie krążków międzykręgowych jest naturalne.

Degeneracja krążków międzykręgowych jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się. Z wiekiem, u wszystkich dochodzi do zmian zwyrodnieniowych krążków. Jednak nie wszyscy doświadczą bólu związanego z tym procesem. Choć degeneracja z reguły pogłębia się z wiekiem, objawy bólowe najczęściej nie pogarszają się, a nawet ulegają poprawie z czasem.

4. Rezonans magnetyczny (MRI) nie jest zawsze niezbędny.

Jeżeli więc zmiany degeneracyjne kręgosłupa są naturalnym procesem i badania obrazowe nie zawsze równają się diagnozie, czy rezonans magnetyczny kręgosłupa jest na prawdę niezbędny? Z reguły nie. Większość lekarzy i terapeutów może przepisać skuteczny plan leczenia w oparciu o dokładne badanie i wywiad z pacjentem, ewentualnie wspierając się wynikami tańszych badań RTG lub TK. Oczywiście w przypadkach gdy stan pacjenta nie poprawia się lub istnieje podejrzenie poważniejszego schorzenia kręgosłupa, rezonans może być wskazany.

5. Lód/ciepło mogą pomóc.

Okłady z lody lub ciepłe kompresy mogą znacznie obniżyć ból pleców. Wiele ludzi nie wyobraża sobie życia bez tych łatwych w użyciu domowych sposobów!

6. Zacznij ćwiczyć!
Dawne przekonanie ze odpoczynek jest najlepszy na ból pleców okazują się nieprawdą. Rekomendowane są jedynie 1-3 dni na spędzenie w łóżku w celu odciążenia kręgosłupa i uldze w bólu (oczywiście gdy uraz nie jest bardzo poważny). Natomiast po tym okresie najlepjej jest powoli wrócić do aktywności fizycznej. Zapobiegnie to atrofii mięśni i dysfunkcji stawów kręosłupa, które mogą nasilić i przedłużyć ból.

7. Kręgosłup skorzysta na wszystkim co poprawi twoje zdrowie.

Prowadzenie zdrowego trybu życia może bardzo pozytywnie wpłynąć na zdrowie twojego kręgosłupa. Rzucenie palenia wpłynie na regenerację i zdrowie krążków  międzykręgowych. Regularne chodzenie, jogging lub inna forma aktywności fizycznej dotleni organizm i zwiększy mobilność kręgosłupa. Codziennie rozciągania  pomogą w odciążeniu mięśni kręgosłupa, a odpowiednia dieta i relaks pomogą w utrzymaniu twoich pleców w optymalnej formie.

8. Skorzystaj z pomocy chiropraktyka!

Jak wykazują badania naukowe, zabiegi chiropraktyczyne nie tylko mogą pomóc w uśmierzeniu bólów pleców, ale także zwiększą szansę na zapobiegnięcie nawrotom objawów i utrzymanie kręgosłupa w lepszej formie.

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław