Bóle i zwyrodnienie kręgosłupa stają się coraz częstszym problemem naszych czasów...

Aż 80% z nas doświadczy bólu kręgosłupa w swoim życiu! Wynika to głównie z niekorzystnych zmian w stylu życia- siedzący tryb pracy, mało ruchu, niezdrowa dieta i nadwaga, występująca coraz częściej u dzieci.

I choć degeneracja stawów kręgosłupa jest naturalnym procesem wiążącym się ze starzeniem organizmu, to jednak są sposoby na to aby ją spowolnić.

Jak już wspomniałem powyżej, dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości ruchu wpłynie korzystnie na nasz kręgosłup. Obciążenie i ruch w stawach pozwalają bowiem na wchłanianie się substancji odżywczych i regenerację chrząstki.

Wyobraźmy więc sobie co dzieje się w naszych plecach po latach braku aktywności fizycznej i ignorowaniu bólu, na który jedynym naszym sposobem są często tylko tabletki przeciwbólowe? Badania wykazały, że już po 4 tygodniach unieruchomienia stawów w kręgosłupie dochodzi do nieodwracalnych zmian. Także nieleczony, przewlekły ból pleców negatywnie wpływa na organizm poprzez zmiany w funkcji układu nerwowego.

Naukowcy wykazali nawet, że u osób z bólem pleców trwającym dłużej niż 3 miesiące dochodzi do zaniku komórek nerwowych w korze mózgowej!  Widzimy więc, że ból pleców dotyczy bezpośrednio nie tylko kręgosłupa, ale całego naszego organizmu! Przewlekły ból pleców to znak, że nasze ciało nie radzi sobie z codziennymi obciążeniami i nie pomogą ani zastrzyki, ani też leki. Pomoże za to zmiana stylu życia.

Wielu moich pacjentów zgłasza się po pomoc za późno aby możliwe było całkowite cofnięcie zmian w kręgosłupie lub całkowite usunięcie źródła bólu. Dlatego zawsze zalecam profilaktykę aniżeli leczenie! Nie warto czekać aż pojawi się ból w kręgosłupie, gdyż może być wtedy już za późno. Brak bólu nie oznacza, że nasz kręgosłup działa optymalnie! Organizm bowiem na tyle może zaadaptować się do sub-optymalnej funkcji, że bólu możemy nie odczuwać miesiącami, a nawet latami!

 

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław