Biomechaniczne zmiany wywołane przez manipulację kręgosłupa zdają się wywoływać fizjologiczne zmiany w procesie przetwarzania informacji docierających do ośrodkowego układu nerwowego.

Możliwe, że u pacjentów z przepukliną krążków międzykręgowych manipulacja kręgosłupa wpływa na mechaniczne i chemiczne zmiany do jakich dochodzi w otworach międzykręgowych. Najprawdopodobniej to dzięki normalizacji sygnałów docierających do ośrodkowego układu nerwowego u pacjentów występuje często kliniczna poprawa.

Zjawisko torowania (facilitacji) bólu zlokalizowanego oraz podtrzymywanie współczulnej sensytyzacji mechanicznej pozwalają na łatwiejsze wywołanie bólu, bowiem obniżają próg jego odczuwania. Wiele badań wykazało, że manipulacja kręgosłupa podnosi próg tolerancji bólu. Dlatego też postuluje się, że manipulacja stawów wpływa właśnie na przetwarzanie bodźców bólowych przez układ nerwowy.

Badanie pokazują też, że zabiegi manualne kręgosłupa mogą wpłynąć zarówno na mięśnie przykręgosłupowe jak i organy wewnętrzne, a to za sprawą zmian w pobudzeniu neuronów ruchowych. Dlatego też wśród naszych pacjentów dość często dochodzi do nieoczekiwanych i pozornie nie związanych z bólem kręgosłupa zmian, jak np. poprawa trawienia, więcej energii, łatwiejsze oddychanie, lepsza ostrość widzenia...

Podsumowując, manipulacja stawów kręgosłupa zdaje się wywoływać daleko idące reakcje w organizmie, wpływając głównie na przetwarzanie bodźców docierających do układu nerwowego człowieka z zewnątrz.

 

Źródło: Neurophysiological effects of spinal manipulation, Joel G. Pickar, DC, PhD, The Spine Journal 2(2002) 357–371

POWRÓT

WROCŁAW ul. Podwale 73/73A lok.24

KŁODZKO ul. Śląska 2

  info@chiropraktyka.wroclaw.pl

71 305 0109/ 730 107 807

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław