Parestezje (mrowienie)

Parestezje, czyli uciążliwe uczucie mrowienia, drętwienia lub palenia skóry, z reguły odczuwane w kończynach górnych lub dolnych. Co mogą oznaczać?

 

Parestezje to najczęściej skutek ucisku lub uszkodzenia nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego. Parestezje mogą być przemijające lub przewlekłe.

Parestezje przemijające

Parestezje nóg, stóp, ramion lub rąk to najczęściej spotykane parestezje przemijające. Wywoływane są przez tymczasowe ograniczenie dopływu krwi do nerwów poprzez ucisk na nerw jak np. w czasie snu lub długiego siedzenia z ręką w niewygodnej pozycji. Inne przyczyny to hiperwentylacja i ataki paniki.

Parestezje przewlekłe

Spowodowane uszkodzeniem nerwów lub złą cyrkulacją. U starszych ludzi parestezje te mogą być spowodowane chorobą naczyń, miażdżycą, przez co przepływ krwi w zwężonych naczyniach krwionośnych jest niedostateczny i do nerwów nie docierają substancje odżywcze. Przewlekła parestezja może być też objawem:

  • niedoboru witamin
  • niedożywienia
  • cukrzycy
  • niedoczynności tarczycy lub przytarczyc
  • zatruciem rtęcią.

 

Szukasz sprawdzonych suplementów i witamin? Sprawdź polecane przez dr Mateusza Nowackiego D.C. produkty w zakładce "Dla pacjenta- Polecane suplementy".

 

Parestezje mogą występować przy chorobach stawów- reumatoidalnym lub łuszczycowym zapaleniu stawów albo zespole cieśni nadgarstka. Przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe lub dyskopatia szyjna lub lędźwiowa mogą powodować ucisk na korzenie nerwów i wywoływać objawy drętwienia lub mrowienia.

Podobnie z przepuklinami krążków międzykręgowych- taki 'wysunięty' krążek uciskając na nerw powoduje jego uszkodzenie, a co za tym idzie często ból i parestezje w obszarze nerwu.

Innym rodzajem parestezji może być ta wynikająca z uszkodzenia samych neuronów- neuropatie, polineuropatie lub choroby demielinizacyjne.

 

Parestezje i chiropraktyka- jak pomagamy?

Do naszego gabinetu często zgłaszają się pacjenci z bólem szyi i mrowieniem lub drętwieniem w rękach, szczególnie w nocy lub rano. Najczęstszą przyczyną takich objawów jest dysfunkcja stawów międzykręgowych szyi i odcinka piersiowego kręgosłupa wraz ze wzmożonym napięciem mięśni szyi i karku.

Parestezje w rękach lub dłoniach powstają wtedy, gdy nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie i stawy 'irytują' nerwy przesyłające impulsy nerwowe do rąk.

Zabiegi chiropraktyczne połączone z masażem i fizjoterapią skutecznie 'odblokowują' dany odcinek kręgosłupa i pozwalają nerwom na lepszą pracę, zmniejszając objawy mrowienia i drętwienia.  Należy też zwrócić uwagę na pozycje, które przyjmujemy podczas snu lub w czasie pracy, a które mogą obciążać nasze mięśnie i stawy.

 

 

 

 

 

POWRÓT

©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław