Ponowna przepuklina krążka międzykręgowego jest dość częstym powikłaniem po discektomii.
Skuteczne i bezpieczne
metody terapii
Chiropraktyka, fizjoterapia, dietetyka i masaż w jednym miejscu!
O CHIROPRAKTYCE
Film- manipulacja kręgosłupa, chiropraktyka i Kinesiotaping Mateusz Nowacki D.C.
https://www.youtube.com/watch?v=https://youtu.be/ZIkfFQllYnE
Mogę śmiało oszacować, że co trzeci pacjent zgłaszający się do mnie z bólem pleców, rwą kulszową lub dyskopatią cierpi z powodu z obciążeń kręgosłupa wynikających albo ze statycznej pozycji siedzącej w pracy i osłabienia mięśni stabilizujących plecy, albo z obciążenia wynikającego z ciągłego schylania się.
A to właśnie długiego siedzenia i pozycji zgiętej kręgosłup nie lubi najbardziej! W pozycji siedzącej bowiem bardzo trudno utrzymać jest naturalną dla odcinka lędźwiowego lordozę gdyż wymaga to mocnych i wytrzymałych mięśni oraz dużej samokontroli.
W pozycji siedzącej dochodzi do dużego obciążenia krążków międzykręgowych Działając jak swego rodzaju 'amortyzatory', krążki ulegają kompresji i uciskowi. Ponieważ naturalna lordoza ulega odprostowaniu, krążki uciskane są przez kręgi z przodu i zaczynają wysuwać się ku tyłowi, powodując uciski na nerwy, a konsekwencji dając objawy rwy kulszowej. W takich przypadkach potrzebna jest już rehabilitacja.
A można temu zapobiec- poprzez ruch oraz odpowiednie ćwiczenia, które w porę odciążą krążki i pozwolą im na regenerację! W przeciwnym wypadku po kilku latach siedzącej pracy lub ciągłego schylania się możemy spodziewać się trwałych uszkodzeń i dyskopatii krążków międzykręgowych. A to będzie skutkowało bólem, sztywnością i dyskomfortem pleców.
1. Zredukuj siedzenie do minimum (szczególnie po pracy!).
2. Rób częste przerwy w pracy. Wstań co 30 minut i zrób sobie krótki 1-2 minutowy spacer.
3. Co 30 minut wstań z krzesła i wychyl się kilkakrotnie w tył, wypychając biodra do przodu. Odciąży to krążki międzykręgowe.
4. Unikaj pochylania się do przodu, a zamiast tego zrób wykrok w przód lub ugnij się w biodrach, utrzymując plecy prosto.
5. Trenuj wytrzymałość mięśni grzbietu i brzucha. Regularnie, kilka razy w tygodni! Dobrym pomysłem jest pływanie, nordic walking, bieganie.
6. Odwiedź chiropraktyka lub fizjoterapeutę jeśli odczuwasz ból. Terapia manualna kręgosłupa pozwoli odblokować sztywne stawy między kręgami i odciąży krążki międzykręgowe.
Chcesz wiedzieć więcej na temat bólów kręgosłupa i jak sobie z nimi radzić? Sprawdź nasze filmy tutaj.
Szanowni Państwo,
Jak informowaliśmy już wcześniej, z powodu zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem nasze placówki pozostają nieczynne do odwołania.
Istnieje jednak możliwość konsultacji online z dr Mateuszem Nowackim i dietetykiem Darią Buczyńską-Nowacką. Wszelkie zapytania prosimy kierować na nasz adres email info@chiropraktyka.wroclaw.pl lub telefonicznie 730107807.
Z poważaniem
Zespół Nowacki Chiropraktyka
Ból pleców częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, co może być związane z ciążą i porodem. Do tej pory zależność te nie została jeszcze dokładnie zbadana.
W nowym badaniu z 2023 roku oceniano związek między historią porodu a częstotliwością występowania i nasileniem bólu pleców u 1069 kobiet przyjętych do kliniki leczenia bólu. Kobiety, które urodziły dziecko w przeszłości były bardziej narażone na funkcjonalnie istotny ból pleców w porównaniu z kobietami, które nie rodziły (85% vs 77%).
Ból pleców był również nieco bardziej nasilony (skala bólu 7[5-8] vs 6[5-7] na 10). Kobiety, które wspominały ciężki, ostry ból pleców po porodzie, częściej odnotowywały mocny, codzienny ból pleców (89% vs 75%). U 28% kobiet ostry ból pleców po porodzie nigdy nie ustąpił, a 40% zgłaszało niepełne ustąpienie objawów.
Po pierwsze: poród dziecka = zwiększone ryzyko wystąpienia bólu kręgosłupa.
Po drugie: ciężki poród = podwyższone ryzyko przewlekłego bólu pleców.
Bardzo ważna zatem będzie profilaktyka oraz kompleksowe leczenie bólu kręgosłupa u kobiet, szczególnie u tych z grupy zwiększonego ryzyka.
Photo by Leah Kelley: https://www.pexels.com/photo/pregnant-woman-photoshoot-618923/
Zarostowe zapalenie stawu ramiennego (bark zamrożony, z ang. frozen shoulder) to choroba barku występująca u 2% do 5% ogólnej populacji, najczęściej dotykająca kobiety w wieku od 40 do 70 lat. Jej objawami klinicznymi są ból i sztywność barku; początkowo obejmuje jedno ramie ale często występuje symetrycznie; nie dotyka tego samego barku dwukrotnie.
Zamrożony bark może mieć postać pierwotną (idiopatyczną) lub wystąpić wtórnie po wcześniejszej operacji, urazie, unieruchomieniu oraz w wyniku zmian ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca i niedoczynność tarczycy. Leczenie zachowawcze zalecane jest w początkowej fazie choroby, a blokada nerwu nadłopatkowego jest jedną z terapeutycznych opcji, dającą zadowalające rezultaty.
Źródło: Nunes SR, Andrade FG, Fernandes MR. Adhesive Capsulitis' Patients Report Improvement in Functionality Trough International Classification of Functioning, Disability and Health Checklist and Dash After Suprascapular Nerve Blocks. Rev Bras Ortop (Sao Paulo). 2022 Aug 2;58(3):487-494. doi: 10.1055/s-0042-1751261. PMID: 37396072; PMCID: PMC10310426.
Nowe badania potwierdzają, że terapia chiropraktyczna polegająca na manipulacji kręgosłupa może być zalecona pacjentom z migrenami, którzy źle reagują na leczenie farmakologiczne. 12 sesji zabiegów przez 3 miesiące skutecznie zmniejszyło liczbę dni z migrenami, a dodatkowo spożycie leków przeciwbólowych (paracetamolu) spadło u osób leczonych manipulacjami.
Warto zauważyć, że migreny występowały rzadziej również u osób w grupie placebo... Kolejne więc badania, które pokazują nam jak istotny jest aspekt psychiczny i wiara w to, że dana terapia może pomóc!
Link do artykułu znajdziecie tutaj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5214068/
Wychodząc na przeciw potrzebom Pacjentów postanowiliśmy rozszerzyć nasze usługi o teleporadę z chiropraktykiem Mateuszem Nowackim D.C.
Zalecamy teleporadę w następujących przypadkach:
Rezerwacje online: https://nowackichiro.nakiedy.pl/
Niewiele wiadomo na temat związku między zarostowym zapaleniem torebki stawowej (tzw. zamrożonym barkiem) a depresją. Dlatego celem badania Jacoba z 2022 było zbadanie tej zależności na przestrzeni 5 lat u grupy dorosłych mieszkańców Niemiec.
Do badania włączono 29 258 pacjentów z i 29 258 pacjentów bez zamrożonego barku w średnim wieku 55,9 lat. Analiza wykazała, że w ciągu 5 lat epizod depresji wystąpił u 17,5% pacjentów z zamrożonym barkiem oraz u 8,7% bez tego schorzenia. Wynik ten został potwierdzony w tzw. analizie regresji Coxa, ponieważ istniał dodatni i istotny związek między "zamrożeniem" stawu ramiennego a skumulowaną częstotliwością występowania depresji.
Wyniki badań nie zaskakują biorąc pod uwagę długi okres trwania schorzenia jakim jest bark zamrożony. Nierzadko objawy znikają dopiero po 18-24 miesiącach, a standardowe leczenie farmakologiczne lub fizjoterapeutyczne nie przynosi efektów. Obiecującą metodą leczenia barku zamrożonego wydaję się być system Graded Motor Imagery (GMI).
Więcej o nim już wkrótce!
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36182769/
Image by Freepik
Czym jest "aktywna dyskopatia"? Autorka badań Margaux Boisson i współpracownicy twierdzą, że choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego jest częsta i może przebiegać bezobjawowo, ale zmiany Modic 1 w płytkach końcowych kręgów sąsiadujących ze zdegenerowanym krążkiem są związane z przewlekłym bólem krzyża o charakterze zapalnym (...) o niskim stopniu złośliwości, co doprowadziło do koncepcji „aktywnej dyskopatii”.
Zmiany typu Modic to reaktywny obrzęk szpiku kręgosłupa, występujący w kręgach. Częstość występowania zmian Modic, niezależnie od ich rodzaju, waha się od 6% u pacjentów bezobjawowych do 43% u pacjentów z bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Aktywna dyskopatia jest specyficzną jednostką, która łączy kliniczne, biologiczne i obrazowe oznaki aktywności z chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych. Początek aktywnej dyskopatii jest nieznany, ale najprawdopodobniej jest wieloczynnikowy, obejmujący zarówno biomechaniczne, jak i złożone biochemiczne czynniki niekorzystne. Warte podkreślenia są też genetyczne i indywidualne czynniku predysponujące. Niektóre badania sugerują związek między wskaźnikiem masy ciała a zmianami Modic.
Chociaż miejscowe zapalenie jest obecnie głównym celem terapeutycznym, może być jedynie późnym stadium aktywacji choroby krążka międzykręgowego, a lepsze zrozumienie patogenezy zespołu aktywacji krążków międzykręgowych jest potrzebne do opracowania bardziej kompleksowych i długoterminowych skutecznych metod leczenia.
Żródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5905838/
Oferujemy Ci pomoc multidyscyplinarnego zespołu fachowców i entuzjastów zdrowia - chiropraktyka, dietetyka oraz fizjoterapeutów w jednym miejscu. W trudnych przypadkach zespół łączy swoje siły i doświadczenie, dzięki czemu nasi pacjenci otrzymują skuteczną i kompleksową pomoc.
©Copyright 2016 - Nowacki Chiropraktyka. All rights reserved. Realizacja: 3motion strony www wrocław